Otrzymałem dofinansowanie z ARiMR na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (pierwsza rata pomocy na złożony wniosek o płatność). Czy wydatki poczynione na zakup środków trwałych (maszyn i urządzeń) oraz wyposażenia są firmowym przychodem i kosztem w działalności? Jak należy je zakwalifikować?
Płatność, jaką otrzymuje beneficjent na rozpoczęcie działalności gospodarczej, która wypłacana jest na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej"... (Dz. U. z 2016 r. poz. 1196 ze zm.) ma swoje źródło w środkach europejskich. Pierwsza rata pomocy pochodzi ze środków na realizację wspólnej polityki rolnej określonych w art. 5 ust. 3 pkt 4 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869 ze zm.). Środki te przekazywane są na rachunek dochodów budżetu państwa, o czym mowa w art. 111 pkt 16 powołanej ustawy. Następnie są udostępniane beneficjentowi na jego wniosek o płatność przez agencję wykonawczą, którą jest ARiMR.
W związku z tym płatność od ARiMR uzyskana przez beneficjenta, pochodząca z pomocy realizowanej w ramach poddziałania 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich PROW 2014-2020, nie stanowi przychodu podatkowego dla beneficjenta (osoby fizycznej) na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 13 ustawy o pdof (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.). Na mocy tego przepisu do przychodów podatkowych nie zalicza się kwot otrzymanych od agencji wykonawczych, jeśli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.
Płatność na rozpoczęcie działalności pozarolniczej z PROW nie stanowi przychodu podatkowego, a co się z tym wiąże - wydatków z niej sfinansowanych nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu.
Biorąc pod uwagę fakt, że płatność z ARiMR nie stanowi dla beneficjenta przychodu podatkowego, nie ma możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków, które zostały sfinansowane z tej płatności. Ma to swoje umocowanie w art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze RP lub za granicą, jeśli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu bądź są zwolnione z podatku dochodowego.
|