Osoba fizyczna w wieku poniżej 26 lat zamierza uruchomić jednoosobową działalność gospodarczą i korzystać ze skali podatkowej. Czy do przychodów uzyskanych przez nią z tego tytułu będzie miało zastosowanie zwolnienie z pdof, czyli tzw. zerowy PIT dla młodych?
NIE. Konstruując zwolnienie od podatku dochodowego umieszczone w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) i nazywane popularnie ulgą dla młodych lub zerowym PIT dla młodych, ustawodawca enumeratywnie wskazał rodzaje przychodów, do których ma ono zastosowanie. Z przywołanego przepisu wynika, że są to wyłącznie przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof), przychody z umów zlecenia (art. 13 pkt 8 ustawy o pdof), przychody z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy o praktykach absolwenckich, oraz przychody z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.).
Zatem, jeżeli osoba spełniająca kryterium wieku uprawniające do korzystania z omawianego zwolnienia uzyskuje przychody opodatkowane według skali podatkowej, ale z innych niż wskazane tytuły, w tym przykładowo z umowy o dzieło, z praw autorskich, zasiłków z ubezpieczenia społecznego czy - tak jak ma to miejsce w sytuacji opisanej w pytaniu - z działalności gospodarczej, to ich wartość nie jest objęta zwolnieniem z pdof w ramach ulgi dla młodych.
W uzupełnieniu należy wskazać, że prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę w wieku do 26 lat nie wyklucza stosowania przedmiotowej ulgi w stosunku do uzyskiwanych przez nią równolegle przychodów ze źródeł wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof.
Ujednolicone przepisy w zakresie podatku dochodowego dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
|