W maju 2025 r. planuję otwarcie gabinetu kosmetycznego. Na ten cel wynajęłam lokal, który obecnie remontuję. Pierwszych klientów spodziewam się przyjmować dopiero od czerwca br. Kiedy w tej sytuacji powinnam mieć kasę rejestrującą - czy już od dnia rozpoczęcia działalności, czyli od maja br., czy od dnia pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli od czerwca br.?
Ustawodawca w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) na podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nałożył obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Od tej zasady przewidziano wyjątki, które są określone w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2024 r. poz. 1902). Zwolnienia te mają charakter przedmiotowy, czyli dotyczą ściśle określonych czynności (wymienionych w załączniku do rozporządzenia) oraz podmiotowy (ze względu na wartość sprzedaży) i wtedy dotyczą całej działalności podatnika.
Ponadto prawodawca w § 4 wspomnianego rozporządzenia wymienił czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia określone w § 2 i § 3 tego rozporządzenia. I tak na podstawie § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j) rozporządzenia obowiązkiem ewidencjonowania objęte są usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.
Oznacza to, że podatnik świadczący usługi kosmetyczne na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie może korzystać z żadnych zwolnień z ewidencjonowania sprzedaży w kasie.
Reasumując, Czytelniczka planująca rozpoczęcie działalności gospodarczej, w ramach której będzie świadczyła usługi kosmetyczne, jest zobowiązana przed faktycznym rozpoczęciem świadczenia takich usług zakupić kasę, ufiskalnić ją i spełnić pozostałe warunki wymienione w przepisach wykonawczych dotyczących kas rejestrujących. Kasę może kupić w dowolnym miesiącu. Istotne jest, aby przed dokonaniem pierwszej sprzedaży swoich usług na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej kasę posiadała w miejscu świadczenia swoich usług.
Należy przypomnieć, że podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, na podstawie art. 111 ust. 3a ustawy o VAT, są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży:
Jak podkreślił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 29 stycznia 2025 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.809.2024.1.LM, obowiązek wydania paragonu powinien być realizowany natychmiast po dokonaniu sprzedaży (przyjęciu płatności) w miejscu sprzedaży (przyjęcia płatności).
|