Otwieram szkołę nauki jazdy i pilotażu. Usługi będę świadczył wyłącznie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Należność za usługi będzie regulowana na rachunek bankowy. Czy w tej sytuacji mogę korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej ze względu na formę zapłaty?
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Mówi o tym art. 111 ustawy o VAT.
Od powyższego obowiązku istnieje szereg zwolnień. Zostały one wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519).
Na mocy § 2 ust. 1 tego rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
Pod pozycją 30 załącznika do rozporządzenia zostały wymienione jako zwolnione z obowiązku ewidencjonowania usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 85) z wyłączeniem usług:
Z uwagi na to, że usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy są sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.53.11.0, to nie mogą one korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z ewidencjonowania w kasie.
Nie oznacza to jednak, że Czytelnik nie może korzystać ze zwolnienia ze względu na formę zapłaty, co zasugerowano w pytaniu. Na podstawie § 2 ust. 1 i poz. 37 załącznika do powołanego rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK, której jest członkiem). Przy czym z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Powyższe jest zgodne ze stanowiskiem przedstawionym w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 19 lutego 2019 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.779.2018.2.MN.
|