Prowadzę kiosk. Chciałabym rozszerzyć asortyment o sprzedaż leków. Jakie rodzaje leków mogę sprzedawać? Gdzie znajdę ich wykaz? Czy osoba dokonująca sprzedaży musi posiadać jakieś uprawnienia?
Poza aptekami i punktami aptecznymi obrót detaliczny produktami leczniczymi wydawanymi bez przepisu lekarza, z wyłączeniem produktów leczniczych weterynaryjnych, mogą prowadzić sklepy:
Ministerstwo Zdrowia na stronie internetowej www.gov.pl/web/zdrowie w zakładce obrót pozaapteczny informuje, że do sklepów ogólnodostępnych zalicza się również sklepy spożywcze, kioski ruchu oraz stacje benzynowe.
Z uwagi na to, że takie miejsca nie muszą spełniać tak rygorystycznych wymagań jak apteki, Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna nie ma uprawnień do ich kontrolowania. Do sprzedaży w takich placówkach dopuszczone są jedynie leki, które spełniają ściśle określone kryteria. Są to np. leki, które zawierają substancje czynne dopuszczone do obrotu w Polsce w lekach wydawanych w aptekach bez recepty przez co najmniej 5 lat, czy leki roślinne.
Wykaz produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, określa rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie (Dz. U. z 2010 r. nr 204, poz. 1353 ze zm.). Określa ono, jakie produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancje czynne wymienione w jednym z załączników wydanych do tego rozporządzenia, mogą być sprzedawane w punktach aptecznych, sklepach zielarsko-medycznych oraz sklepach ogólnodostępnych, czy w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego. Dla Czytelnika będzie to załącznik nr 3, przy czym warto podkreślić, że złącznik zawiera wykaz substancji, a nie nazwy konkretnych leków.
Jeśli chodzi o uprawnienia osób dokonujących sprzedaży leków, to przepisy stanowią, że sklepy zielarsko-medyczne, jako jedyne wśród placówek obrotu pozaaptecznego, muszą być prowadzone przez farmaceutę, technika farmaceutycznego lub absolwenta kursu II stopnia z zakresu towaroznawstwa zielarskiego. Brak jest natomiast takich regulacji w odniesieniu do sklepów ogólnodostępnych (np. kiosków).
Przykładowe substancje, jakie mogą zawierać leki w kiosku: Acidum acetylsalicylicum Acidum alginicum Acidum ascorbicum Acidum salicylicum Aluminii hydroxidum Alcohol isopropylicus |
|