Choć wciąż powstają nowe hotele i pensjonaty o wysokim standardzie, to wielu turystów nadal chętnie wybiera gospodarstwa agroturystyczne czy też po prostu nocleg w tzw. prywatnych kwaterach. Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. O czym pamiętać, aby legalnie prowadzić taki interes?
Działalność typowo agroturystyczna może nie wymagać rejestracji działalności gospodarczej. Dzieje się tak dlatego, że ustawa Prawo przedsiębiorców w art. 6 wyraźnie stanowi, jakie rodzaje działalności gospodarczej wyłączone są spod jej regulacji. Dotyczy to m.in. wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. O ile taka działalność świadczona przez rolników w gospodarstwach wiejskich nie wymaga rejestracji np. w CEIDG, to konieczne jest spełnienie innych warunków określonych m.in. przez ustawę o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.
Jeżeli działalność nie jest prowadzona przez rolnika w gospodarstwie rolnym, a np. najmowi podlegają pokoje położone w nadmorskiej miejscowości, wówczas konieczna może okazać się wcześniejsza rejestracja działalności gospodarczej. Obecnie Prawo przedsiębiorców dopuszcza prowadzenie tzw. działalności nierejestrowej. Taką działalność może prowadzić osoba fizyczna, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. W przypadku przekroczenia w danym miesiącu wspomnianego progu (obecnie 1.125 zł) prowadzący taką działalność musi złożyć wniosek o wpis do CEIDG, w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości wspomnianego progu.
Obecnie nie ma obowiązku zameldowania wczasowiczów.
Usługi hotelarskie mogą być świadczone w obiektach hotelarskich, które spełniają wymagania co do wielkości obiektu, jego wyposażenia oraz zakresu świadczonych usług, ustalone dla rodzaju i kategorii, do których obiekt został zaszeregowany np. hotel czy pensjonat, a także wymagania sanitarne, przeciwpożarowe oraz inne określone odrębnymi przepisami. Usługi hotelarskie mogą być świadczone również w innych obiektach, jeżeli obiekty te spełniają minimalne wymagania co do wyposażenia. Przepisy ustawy o usługach hotelarskich wyraźnie stanowią, że za inne obiekty, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie, uważa się także wynajmowane przez rolników pokoje i miejsca na ustawianie namiotów w prowadzonych przez nich gospodarstwach rolnych, jeżeli obiekty te spełniają minimalne wymagania co do wyposażenia. Skoro miejsca te uznawane są wyraźnie za inne miejsca, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie, to muszą spełniać określone przepisami wymagania oraz podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu do ewidencji takich obiektów, prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce położenia takiego obiektu.
W razie wezwania do kontroli przez organ prowadzący ewidencję, dokumentuje się spełnianie wymagań w zakresie wymogów:
Minimalne wymagania co do wyposażenia obiektów świadczących usługi hotelarskie z podziałem na rodzaje takich obiektów określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz. U. z 2017 r. poz. 2166 ze zm.).
Jeżeli przedsiębiorca prowadzący wynajem pokoi lub rolnik prowadzący gospodarstwo agroturystyczne udostępniają gościom odbiorniki telewizyjne i radiowe, wówczas powinni opłacać z tego tytułu abonament oraz regulować opłaty licencyjne na rzecz organizacji zrzeszających twórców i artystów. Jeśli oprócz noclegu świadczone są usługi żywienia, to konieczne może okazać się spełnianie wymagań określanych przepisami ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
W przypadku prowadzenia działalności w miejscowościach posiadających określone walory klimatyczne lub status uzdrowiska, konieczne może być pobieranie od gości opłaty miejscowej lub uzdrowiskowej.
Ponadto, ze względu na konieczność chronienia danych osobowych przetwarzanych w związku ze świadczeniem usług, należy pamiętać o wdrożeniu regulacji wynikających z RODO.
Zestaw wyposażenia meblowego w samodzielnym pokoju:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 238 ze zm.)
|