Spółka na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyła budynek. W budynku tym znajduje się zbiornik na materiały sypkie. Stanowi on integralną część nieruchomości. Czy zbiornik ten stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2025 r. poz. 707) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
W myśl art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązuje zasada pierwszeństwa kwalifikacji obiektu jako budynku. Zatem w pierwszej kolejności należy ustalić, czy dany obiekt jest budynkiem, a jeżeli nie jest, to trzeba sprawdzić, czy możliwe jest zakwalifikowanie go do kategorii budowli. Żaden budynek nie może być bowiem jednocześnie budowlą, a żadna budowla nie może być jednocześnie budynkiem.
Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1757). Nowelizacja ta wprowadziła m.in. nowe definicje pojęć "budowla" oraz "budynek".
Jako budynek traktuje się obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność. Zbiornik, o którym mowa w pytaniu, nie spełnia więc tych warunków. Natomiast, w efekcie nowelizacji, przymiot budowli ma:
a) obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
b) elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia, w części niebędącej budynkiem - wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
c) urządzenie budowlane - przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, oraz inne urządzenie techniczne bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, o którym mowa w załączniku nr 4 do ustawy, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
d) urządzenie techniczne inne niż wymienione wcześniej - wyłącznie w zakresie jego części budowlanych,
e) fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową
- z tym że obiekty te muszą zostać wzniesione w wyniku robót budowlanych, także w przypadku gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.
We wskazanym załączniku nr 4 pod pozycją 6 ustawodawca wymienił obiekt, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.
Zatem zbiornik jako budowla wykorzystywana w biznesie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Bez wpływu na ten obowiązek pozostaje fakt, że jest on zlokalizowany w budynku (por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 kwietnia 2025 r., sygn. akt I SA/Gl 1013/24).
|