W budynkach firmy zainstalowane są klimatyzatory i urządzenia chłodnicze. Czy za ich użytkowanie należy wnieść opłaty środowiskowe?
Opłaty z tytułu korzystania ze środowiska reguluje się m.in. z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza.
Ze względu na sposób wprowadzania gazów i pyłów do powietrza wyróżniamy dwa rodzaje emisji: zorganizowaną i niezorganizowaną. Z emisją zorganizowaną mamy do czynienia wówczas, gdy zanieczyszczenia są wprowadzane do powietrza za pośrednictwem urządzeń technicznych, tzw. emitorów, np. emisja z kotłowni. Natomiast emisja niezorganizowana to taka, kiedy zanieczyszczenia wprowadzane są do powietrza bez pośrednictwa emitorów. W tym przypadku chodzi w szczególności o emisję z procesów prowadzonych na wolnym powietrzu lub w pomieszczeniach wyposażonych wyłącznie w wentylację grawitacyjną, emisję ze spalania paliw w silnikach spalinowych czy ubytki czynnika chłodniczego w klimatyzacji.
Zatem Czytelnik, który w firmie użytkuje urządzenia chłodnicze i klimatyzatory stacjonarne w przypadku stwierdzonego ubytku i napełnienia tych instalacji czy urządzeń chlorowcopochodnymi węglowodorów (HCFC), fluorowanymi gazami cieplarnianymi (HFC) lub innymi czynnikami chłodniczymi, zobowiązany jest do naliczenia opłaty za emisję tych związków do powietrza.
Powyższe zasady mają zastosowanie również w odniesieniu do klimatyzacji zainstalowanych w samochodach wykorzystywanych w działalności firmy.
Ustalając wysokość przedmiotowej opłaty należy wziąć pod uwagę wskazane na fakturze bądź w protokole przeglądu urządzenia dane dotyczące rodzaju i ilości czynnika chłodniczego, którym klimatyzator został uzupełniony w danym okresie.
Co do zasady, opłatę z tytułu emisji czynników chłodniczych należy uwzględnić w łącznej opłacie za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza za rok, w którym nastąpiło napełnienie instalacji czy urządzenia czynnikami chłodniczymi lub stwierdzono wyciek tych substancji.
Ilość uzupełnionego czynnika chłodniczego, czyli wielkość emisji, uwidocznić należy w tabeli A, w części "Charakterystyka źródeł powstawania substancji wprowadzanych do powietrza" wykazu środowiskowego. Stanowi on załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (Dz. U. z 2014 r. poz. 274 ze zm.).
Przykład Firma użytkuje urządzenie klimatyzacyjne. Zostało ono uzupełnione 7 kg czynnika R22, który należy do grupy HCFC oraz 4 kg czynnika R410A należącego do grupy HFC - wodorofluorowęglowodory. Opłata:
![]() |
|