Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Spółki  »   Skutki w PCC przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Skutki w PCC przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową

Gazeta Podatkowa nr 38 (1809) z dnia 13.05.2021
Ewelina Mentel-Wyrzychowska

Funkcjonujemy w ramach spółki z o.o. Planujemy jednak dokonać przekształcenia w spółkę jawną. Obliczamy koszty związane z procedurą transformacji, w tym kwotę PCC, jaką spółka będzie musiała zapłacić. W poprzednich latach w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego wniesione zostały udziały w innej spółce kapitałowej. Czynność ta była wyłączona spod PCC. Czy teraz, rozliczając PCC od przekształcenia, spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od PCC w tym zakresie?

TAK. Zmiana umowy spółki podlega PCC, jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania PCC. Ustawodawca do zmian umowy spółki zaliczył m.in. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Wynika tak z art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.).

Podstawę opodatkowania przy przekształceniu spółki z o.o. w jawną stanowi wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia minus koszty związane z przekształceniem, tj. opłaty związane z wpisem do KRS oraz koszty wynagrodzenia notariusza (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f i ust. 9 ustawy o PCC). Przy tym, na podstawie art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o PCC, zwolnione z podatku są m.in. zmiany umowy spółki związane z przekształceniem w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana PCC lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż RP albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.


Stawka PCC od umowy spółki i jej zmian wynosi 0,5%.


Interpretacja tego zwolnienia budziła różne oceny co do tego, czy końcowy fragment tego przepisu (tj. "od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany") odnosi się także do PCC, czy wyłącznie do podatków od wkładów kapitałowych naliczanych w innych niż RP państwach. W tej kwestii w orzecznictwie NSA wypracowana została wykładnia tej regulacji, do której NSA odwołał się m.in. w wyroku z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt II FSK 947/18. NSA wskazał, że art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o PCC normuje dwie sytuacje: pierwszą - w której wartość wkładu została już wcześniej opodatkowana, oraz drugą - gdy podatek nie był naliczany zgodnie z prawem państwa członkowskiego. W przypadku tej drugiej przesłanki NSA podkreślił, że w zakresie, w jakim odnosi się ona do wartości wkładów, od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany, obejmuje swym zakresem prawo każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w tym Polskę. Dotyczy zatem m.in. wkładów, od których podatek nie był naliczany zgodnie z regulacjami ustawy o PCC. Stanowisko to w sprawie podatnika, który wystąpił o interpretację indywidualną, musiał zaakceptować Dyrektor KIS (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 7 kwietnia 2021 r., nr IPPB2/4514-173/16/20-4/MZ). W świetle tego stanowiska, gdy majątek spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia (tj. "wartość wkładów do spółki osobowej") przewyższa wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej (spółki przekształcanej) wyłączoną z opodatkowania PCC lub opodatkowaną PCC, to ta nadwyżka z racji wcześniejszego jej nieopodatkowania (lub niewyłączenia z opodatkowania) podlega PCC. Ta nadwyżka stanowi podwyższenie podstawy opodatkowania PCC (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC).

Dla spółki, o której mowa w pytaniu, taka interpretacja omawianego zwolnienia oznacza, że obliczając PCC od przekształcenia, spółce przysługuje zwolnienie od PCC w zakresie udziałów innej spółki kapitałowej wniesionych na pokrycie kapitału zakładowego, od której to czynności PCC nie było naliczone stosownie do art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugi ustawy o PCC.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spółki - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.