Byłem długoletnim kontrahentem spółki jawnej. Ze względu na jej kłopoty finansowe zakończyliśmy współpracę, a zapłaty należności jestem zmuszony domagać się przed sądem. Zawierając umowy ze spółką w międzyczasie przystąpił do niej trzeci wspólnik. Czy ponosi on odpowiedzialność za wszystkie długi spółki? Czy tylko te, które powstały od daty jego przystąpienia bądź wpisania do KRS?
W spółce jawnej możliwe jest powiększenie grona jej wspólników poprzez wprowadzenie stosownych modyfikacji do umowy spółki. W takim przypadku osoba przystępująca do spółki odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia. Wynika tak z art. 32 K.s.h.
Z kolei zgodnie z art. 34 K.s.h. postanowienia umowne niezgodne z przepisami art. 31-33 K.s.h. nie wywierają skutków wobec osób trzecich. Oznacza to, że nowy wspólnik może zawrzeć z dotychczasowymi np. porozumienie, na mocy którego nie będzie on ponosił odpowiedzialności za dotychczasowe zobowiązanie. Umowa taka wiąże tylko jej strony. Natomiast wobec wierzyciela takie porozumienie jest bezskuteczne i nie zmienia zasad odpowiedzialności członków spółki jawnej za długi. Może on dochodzić spłaty długu od wszystkich wspólników, także tego, który przystąpił do spółki w późniejszym momencie. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem subsydiarnego charakteru tej odpowiedzialności (art. 22 § 1 K.s.h.). Subsydiarność oznacza zaś, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (art. 31 § 1 K.s.h.).
Odnośnie wpisu nowego wspólnika w KRS podkreślić należy, że wpis w tym zakresie jest obowiązkowy (art. 26 § 1 pkt 3 i § 2 K.s.h.). Jednakże o dacie powiększenia grona spółki i zaistnieniu skutków, o których mowa w art. 32 K.s.h., decyduje moment zmiany umowy spółki. Innymi słowy, odpowiedzialność wspólnika przystępującego do spółki jest niezależna od tego, czy zgłoszono zmianę składu osobowego spółki do KRS (patrz wyrok). Od daty przystąpienia do spółki nowy wspólnik ponosi odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania spółki, także te powstałe przed jego wstąpieniem do niej.
Odpowiedzialność wspólnika przystępującego do spółki jawnej jest niezależna od tego, czy zgłoszono zmianę składu osobowego spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, gdyż ujawnienie zmian w tym zakresie ma jedynie charakter deklaratywny. Dla powstania odpowiedzialności nowego wspólnika decydujący jest moment jego przystąpienia do spółki, tj. dokonania zmiany umowy spółki, jeżeli przystąpienie wspólnika odbywa się w trybie zmiany umowy spółki. z wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 7 marca 2014 r., sygn. akt XIII Ga 474/13 |
|