Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły w życie przepisy, na mocy których wszystkie aktualne dane z KRS miały być dostępne w Internecie z możliwością pobierania wydruku informacji odpowiadającej odpisowi aktualnemu m.in. z rejestru przedsiębiorców. Rzeczywistość nie nadążyła jednak za zmianami w prawie i 2 kwartały trzeba było czekać, aż zostanie uruchomiony system uwzględniający powyższe rozwiązania prawne.
Teraz, korzystając z systemu Ministerstwa Sprawiedliwości, każda osoba może przeglądać aktualne dane z Krajowego Rejestru Sądowego. System dostępny jest pod adresem: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu. Wyszukiwarka w zakładce "Wyszukaj Podmiot" umożliwia przeglądanie rejestru przedsiębiorców oraz rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji, ZOZ. Zasoby wyszukiwarki można przeszukiwać poprzez podanie numeru KRS albo NIP, REGON czy takich danych jak nazwa, województwo, powiat itd. Co ważne, dane wyświetlane są według klucza poprzednio funkcjonującej wyszukiwarki, tj. w ograniczonym zakresie. Natomiast wszystkie aktualne dane uzyska się klikając w opcję "Pobierz wydruk". W ten sposób otrzymamy dokument "Informacja odpowiadająca odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców/stowarzyszeń (…)/dłużników niewypłacalnych" w zależności od tego, do którego rejestru wpisany jest podmiot, którego dane uzyskaliśmy i który rejestr wybrano przy wyszukiwaniu.
Dane z rejestru dłużników niewypłacalnych można uzyskać korzystając z zakładki "Wyszukaj Dłużnika".
Wyszukiwarka pozwala także na sprawdzenie uzyskanego dokumentu np. w zakresie zgodności danych przez urząd czy kontrahenta, który otrzyma informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu (por. zakładka "Weryfikuj Wydruk").
W myśl art. 4 ust. 4aa ustawy o KRS, pobrane samodzielnie wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację KRS, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w Rejestrze. Dokumentem tym można zastąpić płatny, aktualny odpis z KRS.
Cechy umożliwiające weryfikację wydruku z danymi zawartymi w rejestrze to:
1) adres strony internetowej, na której zamieszczone są aktualne informacje o podmiotach wpisanych do KRS,
2) forma graficzna zgodna z załącznikami nr 12 i 13 do rozporządzenia,
3) identyfikator wydruku.
Trzeba jednak podkreślić, że początkowo forma graficzna wydruku uzyskiwanego z wyszukiwarki nie odpowiadała tej zawartej w załączniku do rozporządzenia. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości. Z udzielonej odpowiedzi (z dnia 3 lipca 2012 r.) wynika, że wydruki generowane z użyciem Systemu dostępnego pod adresem https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu posiadają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację KRS. Jednocześnie, zgodnie z zapewnieniami udzielonymi redakcji GP, szybko usunięto rozbieżności formy graficznej wydruku z załącznikami nr 12 i 13 do rozporządzenia.
|