Podczas spisu z natury zapasów, który miał miejsce w listopadzie 2019 r., okazało się, że rzeczywista wartość towarów jest wyższa niż ich wartość księgowa. Z przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego wynika, że nadwyżki są bezsporne, przy czym jedna z nich powstała z przyczyn nieznanych, a pozostałe są spowodowane błędami przy ewidencji rozchodów. Jakich księgowań powinniśmy dokonać, aby rozliczyć takie różnice inwentaryzacyjne?
W księgach rachunkowych ujawnione nadwyżki składników majątkowych, np. towarów handlowych, ewidencjonuje się w pierwszej kolejności na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie nadwyżek). Pozostają one na tym koncie do czasu ich wyjaśnienia i podjęcia decyzji o ostatecznym ich rozliczeniu. Czytelnicy ujawnioną nadwyżkę towarów mogą zaksięgować zapisem:
- Wn konto 33 "Towary",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie nadwyżek).
W razie ujmowania towarów w cenach ewidencyjnych różniących się od ceny zakupu (nabycia), równocześnie do zaksięgowanej nadwyżki konieczne jest wyksięgowanie odchyleń od cen ewidencyjnych tych składników majątku.
Sposób księgowania rozliczenia nadwyżki uzależniony jest od wyników postępowania wyjaśniającego. Gdy powstała nadwyżka towarów jest związana z błędami w ewidencji rozchodów tych aktywów, jej rozliczenie powinno nastąpić poprzez zmniejszenie kosztów sprzedanych towarów następująco:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie nadwyżek),
- Ma konto 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)".
Natomiast jeżeli przyczyna nadwyżki nie została ustalona, jej wartość przeksięgowuje się do pozostałych przychodów operacyjnych zapisem:
- Wn konto 24,
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
|