Na podstawie art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości, złożenie rocznego sprawozdania finansowego wraz z innymi wymaganymi dokumentami we właściwym rejestrze sądowym powinno nastąpić w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia.
Przypominamy, iż roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego (por. art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości). W związku z tym jednostki, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2024 r., powinny zatwierdzić sprawozdanie finansowe za 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. oraz złożyć je w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) do 15 lipca 2025 r. Co ważne, jeżeli sprawozdanie nie zostało zatwierdzone w wymaganym terminie, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z wymaganymi dokumentami (por. art. 69 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym dotyczy podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W rejestrze sądowym należy złożyć następujące dokumenty:
Ponadto kierownik jednostki we właściwym rejestrze sądowym składa także roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności grupy kapitałowej, sprawozdanie z płatności na rzecz administracji publicznej oraz skonsolidowane sprawozdanie z płatności na rzecz administracji publicznej, sprawozdanie z atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej, odmowę złożenia podpisu pod sprawozdaniem finansowym oraz oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymogi określone w ustawie o rachunkowości, lub odmowę złożenia tego oświadczenia, jeżeli zostały sporządzone (por. art. 69 ust. 1g, ust. 3 i ust. 3a ustawy o rachunkowości).
Z art. 9a ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 979 ze zm.), dalej zwanej ustawą o KRS, wynika, że dokumenty, o których mowa w art. 69 ustawy o rachunkowości, są składane do repozytorium dokumentów finansowych (RDF), prowadzonego w systemie teleinformatycznym dla każdego podmiotu obowiązanego do składania tych dokumentów do KRS. Złożenie wymaganych dokumentów następuje przez zgłoszenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego do tego celu przez Ministra Sprawiedliwości. Po zamieszczeniu w repozytorium dokumentów finansowych sprawozdania finansowego lub sprawozdania z badania są one przesyłane za pośrednictwem ww. systemu do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych (por. art. 19e ust. 1 i art. 20 ust. 1g ustawy o KRS).
Na podstawie art. 70 ust. 1 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki, niepodlegającej wpisowi do rejestru sądowego i zobowiązanej do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego na podstawie art. 64 ww. ustawy, jest obowiązany złożyć sprawozdanie finansowe wraz z innymi wymaganymi dokumentami do ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia.
W związku z tym, że sprawozdanie finansowe za 2024 r. należało zatwierdzić do 30 czerwca 2025 r., dokumenty, o których mowa w art. 70 ust. 1 ustawy o rachunkowości, należy złożyć do ogłoszenia w MSiG do 15 lipca 2025 r.
Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do ogłoszenia w MSiG dotyczy przede wszystkim osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych, które sporządzają sprawozdanie finansowe i są zobowiązane do poddania go badaniu przez firmę audytorską. Do ogłoszenia należy złożyć następujące dokumenty: wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy, a także sprawozdanie z badania oraz odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.
Na podstawie art. 27 ust. 2 updop, podatnicy CIT obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) sprawozdanie finansowe, odmowę podpisu, o której mowa w art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości, oświadczenie lub odmowę złożenia oświadczenia, o których mowa w art. 52 ust. 2b ustawy o rachunkowości, jeżeli zostały one sporządzone, wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek przekazania sprawozdania finansowego Szefowi KAS nie dotyczy podmiotów zwolnionych podmiotowo z podatku oraz podmiotów, które na podstawie odrębnych przepisów mają obowiązek przekazywania sprawozdań finansowych do KRS. Sprawozdanie finansowe jest sporządzane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej na podstawie art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości albo w formacie, o którym mowa w art. 45 ust. 1ga lub 1h tej ustawy. Obowiązek przekazania sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe nie są objęte obowiązkiem badania.
Przykładowo w sytuacji gdy jednostka zatwierdziła sprawozdanie za 2024 r. w dniu 26 czerwca 2025 r., powinna je złożyć do Szefa KAS w terminie do 11 lipca 2025 r.
Szef KAS udostępnia sprawozdania finansowe naczelnikom urzędów skarbowych, naczelnikom urzędów celno-skarbowych, dyrektorom izb administracji skarbowej oraz ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (por. art. 27 ust. 2b updop).
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na stronie internetowej www.pfron.org.pl w zakładce Aktualności zamieścił komunikat z 7 marca 2025 r., dotyczący sposobu i terminu składania do PFRON sprawozdań finansowych za 2024 r., o następującej treści:
"Przypominamy, że zgodnie z przepisami (...), przedsiębiorca o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, przedstawia Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sprawozdania finansowe sporządzane zgodnie z przepisami o rachunkowości (...) lub oświadczenie, w którym wskazuje, że nie jest zobowiązany do sporządzania takich sprawozdań (...).
Wnioskodawcy, którzy złożą elektroniczne sprawozdania do KRS, nie muszą składać ich do PFRON. Należy jednak mieć na uwadze, iż złożone w KRS sprawozdania finansowe będą weryfikowane przez Fundusz pod kątem braków formalnych/błędów finansowych i w razie stwierdzenia nieprawidłowości, PFRON ma prawo wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia.
Przedsiębiorcy o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, którzy nie składają sprawozdań finansowych do KRS, mają obowiązek dostarczenia elektronicznego sprawozdania finansowego za 2024 r. lub »oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2024 r.« do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON do dnia 15 lipca 2025 r.
Elektroniczne sprawozdanie finansowe lub oświadczenie za 2024 r. podpisane kwalifikowanym certyfikatem lub profilem zaufanym, należy przesłać bezpośrednio na wskazane poniżej skrzynki e-mail właściwych terytorialnie Oddziałów PFRON:
Niezłożenie - przez podmioty do tego zobowiązane - sprawozdania finansowego za 2024 r. bądź »oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2024 r.« do KRS lub właściwego Oddziału PFRON w terminie do 15 lipca 2025 r. może skutkować wstrzymaniem wypłaty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
Obowiązek składania sprawozdań finansowych lub oświadczeń o braku obowiązku sporządzania tychże sprawozdań, nie dotyczy:
Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na stronie internetowej https://niw.gov.pl w zakładce OPP/Sprawozdania OPP zamieścił komunikat dotyczący obowiązku zamieszczania w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego (OPP), o następującej treści:
"Organizacje pożytku publicznego zamieszczają zatwierdzone przez właściwy organ organizacji sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności za ubiegły rok w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego. Obowiązek ten dotyczy wszystkich organizacji pożytku publicznego, bez względu na to, czy były uprawnione do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych, czy też nie.
Termin zamieszczenia sprawozdań za 2024 rok mija 15 lipca 2025 roku. Dla organizacji mających rok obrotowy inny niż kalendarzowy termin ten upływa 1 grudnia 2025 roku (z uwagi na to, że w 2025 roku 30 listopada przypada w niedzielę, brany był pod uwagę kolejny dzień roboczy, czyli 1 grudnia).
Jeśli organizacja nie zamieści w terminie sprawozdań za 2024 rok w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego, nie będzie uwzględniona w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2025 rok w 2026 roku.
Po raz pierwszy organizacja zamieszcza sprawozdania za cały rok, w którym sąd przyznał jej status organizacji pożytku publicznego (np. jeśli status otrzymała 9 grudnia 2024 roku, to sprawozdania zamieszcza za cały 2024 rok do 15 lipca 2025 roku albo - gdy jej rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy - do 1 grudnia 2025 roku.
Po raz ostatni organizacja zamieszcza sprawozdania za rok obrotowy, w którym utraciła status organizacji pożytku publicznego".
|