Spółka z o.o. od 1 stycznia 2025 r. przeszła na estoński CIT, w związku z czym na dzień 31 grudnia 2024 r. sporządziła tzw. korektę wstępną. W jaki sposób zaewidencjonować w księgach rachunkowych wynikający z takiej korekty podatek dochodowy? Czy należy również dokonać stosownych ujawnień w informacji dodatkowej?
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w KSR nr 2, podatek dochodowy wynikający z tzw. korekty wstępnej stanowi zobowiązanie warunkowe i jako takie podlega wykazaniu w ewidencji pozabilansowej oraz ujawnieniu w informacji dodatkowej. |
Zasady sporządzenia tzw. korekty wstępnej zostały określone w art. 7aa ustawy o PDOP. W myśl tych przepisów podatnik, który wybrał opodatkowanie estońskim CIT (ryczałtem od dochodów spółek), jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem:
1) sporządzić informację o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz
2) wyodrębnić w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek:
a) kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz
b) kwotę niepokrytych strat poniesionych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Jak wskazano w objaśnieniach podatkowych z 23 grudnia 2021 r., pt. "Przewodnik do ryczałtu od dochodów spółek", celem dokonania ww. korekty wstępnej jest wyeliminowanie:
Na skutek korekty wstępnej podatnik dokonuje ujednolicenia swoich rozliczeń podatkowych i rachunkowych. Po przejściu na estoński CIT przychody i koszty podatnika ustalane dla celów rachunkowych stają się bowiem również kategoriami podatkowymi.
Informacje wynikające z korekty wstępnej wykazuje się na formularzu CIT/KW, stanowiącym załącznik do zeznania CIT-8.
Zapłaty podatku należnego wynikającego z korekty wstępnej podatnik dokonuje generalnie z końcem pierwszego miesiąca następującego po ostatnim roku opodatkowania estońskim CIT, jeżeli podatnik stosował to opodatkowanie krócej niż cztery lata podatkowe, przy czym w przypadku stosowania opodatkowania estońskim CIT w sposób nieprzerwany przez okres co najmniej czterech lat podatkowych zobowiązanie podatkowe z ww. tytułu wygasa w całości.
Księgowy sposób ujęcia takiego podatku został określony w pkt 5.3.4., w obowiązującej od 1 stycznia 2025 r. zaktualizowanej wersji w KSR nr 2 "Podatek dochodowy".
Jak wskazano w tej regulacji:
"(...) w związku z wyborem opodatkowania w formie ryczałtu od dochodu spółek, należy ustalić różnice w przychodach i kosztach, które wynikają z ich odmiennej klasyfikacji dla celów podatku dochodowego od osób prawnych oraz rachunkowości (dokonać tzw. korekty wstępnej). Na skutek takiej korekty powstaje dochód stanowiący podstawę opodatkowania niezależną od podstawy opodatkowania ustalonej za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem. Powstałe zobowiązanie wygasa po spełnieniu określonych przesłanek. Jeśli uzasadnione jest, że jednostka w omawianej sytuacji spełni warunki, to nie ujmuje zobowiązania, a ujawnia tę informację do czasu wygaśnięcia zobowiązania jako zobowiązanie warunkowe."
Mimo że nowa wersja KSR nr 2 ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2025 r., to jednak została zapisana możliwość jego wcześniejszego zastosowania.
Mając na względzie fakt, że sposobu ujmowania w ewidencji księgowej podatku z tytułu korekty wstępnej nie regulują żadne przepisy o rachunkowości, zastosowanie rozwiązania przyjętego w ww. KSR nr 2, w naszej ocenie, należy uznać za wskazane.
Dodajmy, że przed wprowadzeniem ww. regulacji w praktyce przyjmowano rozwiązanie polegające na wykazaniu zobowiązania z tytułu korekty wstępnej na zasadzie bieżącego, klasycznego podatku. W efekcie podatek ten, pomimo że nie podlegał wpłacie, obciążał wynik finansowy roku, którego dotyczyła korekta wstępna. Takie też rozwiązanie proponowaliśmy m.in. w BI nr 18 z 2023 r. Obecnie należałoby uznać takie rozwiązanie za nieaktualne.
|