Nasi pracownicy korzystają z dodatkowego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem placówek oświatowych na skutek epidemii. Jak ująć w księgach rachunkowych wypłatę tego zasiłku? Zaznaczamy, iż jesteśmy płatnikami zasiłków.
Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 ze zm.), w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat,
2) dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
- przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres nie dłuższy niż 14 dni.
W Dzienniku Ustaw z 10 kwietnia 2020 r. pod poz. 656 opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 9 kwietnia 2020 r. Powołanym aktem prawnym przedłużono wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługującego osobie ubezpieczonej w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły oraz innej placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianię lub opiekuna dziennego z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 26 kwietnia 2020 r.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.). Jeżeli pracodawca jest płatnikiem zasiłków, to rozlicza go w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.
Na temat rozwiązań antykryzysowych wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19 można przeczytać w zakładce TARCZA - porady dla przedsiębiorców |
Przypominamy, iż na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 ze zm.), okres ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty trwa od 12 marca 2020 r. do 26 kwietnia 2020 r.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany przez zakład pracy jest co do zasady finansowany ze środków ZUS. Kwota wypłaconego zasiłku opiekuńczego zmniejsza kwotę należnych ZUS składek płaconych przez jednostkę na ubezpieczenia społeczne. Dlatego zasiłek ten nie stanowi kosztu pracodawcy, lecz ujmuje się go w księgach rachunkowych na zmniejszenie zobowiązania wobec ZUS. |
Należy ponadto zauważyć, iż dla celów podatkowych dodatkowy zasiłek opiekuńczy kwalifikowany jest do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 updof. Przychód z tego tytułu powstaje bez względu na to, czy wypłaty zasiłku dokonuje zakład pracy czy organ rentowy. Tak więc od kwoty wypłacanego zasiłku opiekuńczego zakład pracy jako płatnik zobowiązany jest naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek. Przy czym przychodu z tytułu tego zasiłku nie pomniejsza się o pracownicze koszty uzyskania przychodów. Takie koszty stosuje się wyłącznie do przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych.
Co ważne, zasiłek opiekuńczy nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, co wynika odpowiednio z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.) oraz art. 81 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 ze zm.).
Ewidencja księgowa zasiłku opiekuńczego oraz zaliczki na podatek dochodowy
|
|