Nasza spółka przez kolejne lata nie przekraczała co najmniej dwóch z trzech wielkości określonych w ustawie o rachunkowości dla jednostki małej. Chcielibyśmy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2018 r. według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości. W jakiej formie organ zatwierdzający może podjąć decyzję w sprawie sporządzania sprawozdania z zastosowaniem uproszczeń? Czy taka decyzja musi być podejmowana dla każdego kolejnego roku?
Warunkiem niezbędnym, aby jednostka mała mogła skorzystać z uproszczeń przy sporządzaniu sprawozdania finansowego, jest podjęcie przez jej organ zatwierdzający decyzji (uchwały) w tej sprawie. Taki obowiązek wynika z art. 3 ust. 1c ustawy o rachunkowości.
Uwaga: Nie jest możliwe sporządzenie sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń dla jednostki małej bez decyzji (uchwały) organu zatwierdzającego w tej sprawie.
Przepisy ustawy o rachunkowości nie przewidują jednak ani terminu, do którego organ zatwierdzający powinien podjąć decyzję (uchwałę) o sporządzaniu sprawozdania finansowego według załącznika nr 5, ani tego czy każdorocznie taka decyzja powinna zostać podjęta.
Ze względu na to, że uproszczenia dotyczą sprawozdania finansowego, ostateczny termin na podjęcie decyzji (uchwały) wyznacza dzień sporządzenia tego sprawozdania. W świetle art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe należy sporządzić w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Zatem decyzja (uchwała) o sporządzaniu sprawozdania finansowego według załącznika nr 5 powinna zostać podjęta przed sporządzeniem sprawozdania finansowego, czyli najpóźniej do 31 marca 2019 r.
Uwaga: W dacie faktycznego sporządzenia sprawozdania jednostka powinna dysponować decyzją (uchwałą) organu zatwierdzającego dopuszczającą możliwość przyjęcia statusu jednostki małej i tym samym zastosowania w sprawozdaniu określonych uproszczeń.
Poniżej prezentujemy przykład decyzji w sprawie przyjęcia uproszczeń przez jednostkę małą, w formie uchwały zgromadzenia wspólników wiążącej dla danego roku obrotowego.
Uchwała nr 3/2018 Zgromadzenia Wspólników "ABC" sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie § 1 "ABC" sp. z o.o. będzie sporządzać roczne sprawozdanie finansowe za 2018 r. z uwzględnieniem uproszczonych zasad przewidzianych w ustawie o rachunkowości dla jednostek małych, tj. z zastosowaniem art. 46 ust. 5 pkt 5, art. 47 ust. 4 pkt 5, art. 48 ust. 4, art. 48a ust. 4, art. 48b ust. 5 lub art. 49 ust. 5 tej ustawy, jeśli spełnione będą warunki wskazane w art. 3 ust. 1c lub 1d tej ustawy. § 2 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. |
|
Protokolant Jolanta Wilk |
Przewodniczący Paweł Bławatek |
Ustawodawca nie wskazał jaką formę i treść powinna zawierać decyzja (uchwała) organu zatwierdzającego w sprawie sporządzania uproszczonego sprawozdania finansowego. W przypadku gdy uchwała będzie zawierać informacje o roku, za który będzie sporządzane uproszczone sprawozdanie, decyzję należy podejmować corocznie. Nie ma jednak przeszkód, aby organ zatwierdzający podjął decyzję (uchwałę), która umożliwi sporządzanie sprawozdania finansowego według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości zawsze wtedy, gdy spełnione są przez jednostkę przesłanki określone w art. 3 ust. 1c i 1d tej ustawy. Decyzja (uchwała) w tej formie nie będzie wskazywać roku, za który będzie sporządzane uproszczone sprawozdanie i będzie wiążąca dla jednostki na kolejne lata.
![]() |
Druki niezbędne do sporządzenia sprawozdania finansowego za 2018 r. dostępne są w Programie DRUKI Gofin |
Zwracamy uwagę, że wyżej omówione zasady dotyczą także jednostek mikro.
Poniżej prezentujemy przykład decyzji w sprawie przyjęcia uproszczeń przez jednostkę małą, w formie uchwały zgromadzenia wspólników wiążącej na kolejne lata.
Uchwała nr 3/2018 Zgromadzenia Wspólników "ABC" sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie § 1 "ABC" sp. z o.o. będzie sporządzać roczne sprawozdanie finansowe z uwzględnieniem uproszczonych zasad przewidzianych w ustawie o rachunkowości dla jednostek małych, tj. z zastosowaniem art. 46 ust. 5 pkt 5, art. 47 ust. 4 pkt 5, art. 48 ust. 4, art. 48a ust. 4, art. 48b ust. 5 lub art. 49 ust. 5 tej ustawy, jeśli spełnione będą warunki wskazane w art. 3 ust. 1c lub 1d tej ustawy. § 2 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. |
|
Protokolant Jolanta Wilk |
Przewodniczący Paweł Bławatek |
|