Przedsiębiorstwa osób fizycznych i spółki cywilne nie podlegają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), w związku z tym nie składają swoich sprawozdań w sądzie rejestrowym. Jeżeli ich sprawozdania na podstawie art. 64 ustawy o rachunkowości podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, to zobowiązane są je opublikować. |
Podmioty te są zobowiązane złożyć do ogłoszenia w ciągu 15 dni od dnia ich zatwierdzenia następujące dokumenty (zob. art. 70 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości): wprowadzenie do sprawozdania finansowego, stanowiące część informacji dodatkowej, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy wraz z opinią biegłego rewidenta oraz odpis uchwały (postanowienia) o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.
Sprawozdania finansowe są składane w punkcie przyjmowania ogłoszeń do Monitora Sądowego i Gospodarczego (MSiG) albo za pośrednictwem systemu teleinformatycznego przez osobę, której został przydzielony unikalny adres internetowy (konto użytkownika) powiązany z niepowtarzalną nazwą i hasłem oraz ważnym kwalifikowanym certyfikatem użytkownika (zarejestrowany użytkownik). Punkty przyjmowania ogłoszeń do MSiG znajdują się w większości miast w Polsce, a ich lista dostępna jest na stronie internetowej www.bip.ms.gov.pl w zakładce Działalność/Monitor Sądowy i Gospodarczy. Opłata za ogłoszenie w MSiG wynosi 500 zł i jest ona stała.
Wydatki poniesione na ogłoszenie sprawozdania finansowego zalicza się w roku ich poniesienia do kosztów działalności operacyjnej, zapisem:
– Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" lub 55 "Koszty zarządu" (w analityce: Podatki i opłaty), – Ma konto 10 "Kasa" lub 13-0 "Rachunek bieżący". |
|