Co to jest Fundusz Pracy? Czy każdy pracodawca jest zobowiązany do zapłaty składek na ten fundusz?
Fundusz Pracy (FP) jest państwowym funduszem celowym. Zasady opłacania składek na FP oraz funkcjonowania tego funduszu określają przepisy art. 103-110 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.).
Obowiązkową składkę na Fundusz Pracy pracodawcy opłacają między innymi za osoby pozostające w stosunku pracy lub stosunku służbowym, wykonujące prace na podstawie umowy o pracę nakładczą, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług.
Zasadniczo pracodawca opłaca składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za osoby, które nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat - kobiety i co najmniej 60 lat - mężczyźni.
Składkę na Fundusz Pracy ustala się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (bądź 80% tego wynagrodzenia dla pracownika w I roku pracy lub 50% tego wynagrodzenia w przypadku osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania). |
Wysokość składki na Fundusz Pracy określa ustawa budżetowa. Aktualnie, tj. w 2013 r. składka wynosi 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Składki te pracodawca opłaca za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenie społeczne.
Poboru składek dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wyodrębniony rachunek bankowy prowadzony dla składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i przekazuje na rachunek bankowy dysponenta Funduszu Pracy, którym jest minister właściwy do spraw pracy. Stąd też składki na FP i FGŚP przedsiębiorca uiszcza na jeden rachunek bankowy w ZUS.
Pracodawcy nie opłacają składek na Fundusz Pracy:
Jeśli pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy lub opłaca je w niższej od należnej wysokości, to ZUS może obciążyć pracodawcę lub osobę podlegającą ubezpieczeniu społecznemu dodatkową opłatą w wysokości do 100% należnej kwoty składek.
W jaki sposób księguje się składki na Fundusz Pracy?
Obowiązkową składkę na Fundusz Pracy ujmuje się w księgach rachunkowych, zapisem:
- Wn konto 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia" lub odpowiednie konto zespołu 5, - Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne". |
Przy czym, wynagrodzenie pracownika zatrudnionego przy budowie środka trwałego, jak również składki ZUS, w części finansowanej przez pracodawcę, w tym składkę na FP, zalicza się do kosztu wytworzenia tego środka trwałego i ujmuje w księgach rachunkowych, zapisem:
- Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie", - Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne". |
Dodatkową opłatę obciążającą pracodawcę w związku z nieopłacaniem składek na FP zalicza się w księgach rachunkowych w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", - Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne". |
W razie natomiast nieopłaconych w terminie składek na Fundusz Pracy, ZUS pobiera odsetki za zwłokę, na zasadach i w wysokości określonych przepisami Ordynacji podatkowej. Odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań publicznoprawnych zalicza się w księgach rachunkowych do kosztów finansowych i ujmuje zapisem: Wn konto 75-1, Ma konto 22.
Uregulowanie zobowiązania wobec ZUS z tytułu składek na FP przebiega zapisem:
- Wn konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne", - Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący". |
|