W 2023 r. prowadziłem działalność gospodarczą, a żona miała zawieszoną działalność gospodarczą i uzyskała dochody wyłącznie z tytułu umowy o pracę. Złożyliśmy wspólny PIT-36 za 2023 r. Żona nie dołączyła do zeznania podatkowego załącznika PIT/B (zerowego). Będziemy w związku z tym składać korektę PIT-36 za 2023 r. W zeznaniu podatkowym żona podała jako swój identyfikator podatkowy numer PESEL. Jaki identyfikator podatkowy powinna wskazać w zeznaniu korygującym?
Przedsiębiorca podaje NIP w rozliczeniach podatkowych (także korygujących) dotyczących okresu zawieszenia działalności gospodarczej.
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej składa po zakończeniu roku podatkowego zeznanie PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/B. Dotyczy to również przedsiębiorcy, który w danym roku podatkowym zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej. Zasady te stosuje się analogicznie w razie łącznego opodatkowania dochodów małżonków. W omawianym przypadku żona, która w 2023 r. miała zawieszoną działalność gospodarczą, powinna wykazać 0 (zera) w części B formularza PIT/B, a następnie przenieść te dane do części przeznaczonej na rozliczenie jej działalności gospodarczej w składanym wspólnie z mężem PIT-36 za 2023 r. (dołączając swój PIT/B do PIT-36 za 2023 r.).
Zeznanie podatkowe sporządzone nieprawidłowo powinno być skorygowane. Dotyczy to także zeznania podatkowego złożonego bez wymaganych załączników. Załączniki stanowią integralną część rozliczenia i tylko z nimi jest ono kompletne. Korekty dokonuje się poprzez złożenie zeznania korygującego wraz z wymaganymi, prawidłowo sporządzonymi załącznikami. Zeznanie korygujące musi odpowiadać określonym wymogom formalnym, m.in. zawierać identyfikator podatkowy podatnika, a w przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków - identyfikatory obojga małżonków. Obliguje do tego art. 11 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2025 r. poz. 237). Identyfikatorem podatkowym osób fizycznych jest numer PESEL albo NIP. Numerem PESEL posługują się osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie podlegają zarejestrowaniu jako podatnicy VAT, nie są płatnikami podatków lub płatnikami składek ZUS. Kryteria te trzeba spełniać łącznie. Pozostałe osoby mające status podatnika, płatnika podatku lub płatnika składek ZUS muszą posiadać NIP. Identyfikatorem podatkowym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jest NIP. Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej oznacza zaprzestanie jej wykonywania i osiągania bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ale nie powoduje utraty statusu przedsiębiorcy. Identyfikatorem podatkowym przedsiębiorcy pozostaje w okresie zawieszenia działalności NIP. W omawianym przypadku żona podaje więc NIP jako swój identyfikator podatkowy w zeznaniu korygującym PIT-36 za 2023 r. i załączniku PIT/B.
|