Przedsiębiorcy mają obowiązek przekazać administracji skarbowej numery kont związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dokonują tego poprzez złożenie - w zależności od swojego statusu - CEIDG-1, NIP-2, NIP-7 albo NIP-8. Zgłoszone przez podatników VAT rachunki rozliczeniowe oraz otwarte na potrzeby działalności gospodarczej imienne rachunki w SKOK są ujawniane w Wykazie podatników VAT.
Podmioty i osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek zgłosić administracji wykaz rachunków, na których gromadzą swoje środki i które służą im do dokonywania rozliczeń. Obliguje do tego art. 5 ust. 2b pkt 2, ust. 3 i ust. 4 oraz art. 9 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
Podstawowym kontem firmowym jest bankowy rachunek rozliczeniowy lub założony dla celów działalności gospodarczej imienny rachunek w SKOK. Banki prowadzą rachunki rozliczeniowe dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, ale mających zdolność prawną, oraz osób fizycznych wykonujących działalność zarobkową na własny rachunek, w tym przedsiębiorców.
Rachunku rozliczeniowego nie może założyć ("na siebie") spółka cywilna. Nie posiada bowiem zdolności prawnej. Wspólnicy będący osobami fizycznymi mogą jednak dla celów prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej założyć wspólny rachunek rozliczeniowy. Wspólnicy są właścicielami znajdujących się na nim środków pieniężnych. Każdy z nich ma prawo - o ile umowa zawarta z bankiem nie stanowi inaczej - samodzielnie nimi dysponować. Wspólny rachunek jest formalnie kontem wspólników, ale należy go podać administracji skarbowej jako konto spółki cywilnej.
Przedsiębiorcy wykorzystują w działalności nie tylko rachunki rozliczeniowe.
Zgłoszeniu podlegają rachunki powiernicze i lokat terminowych. Kontrowersje od lat budzi wymóg informowania o krótkoterminowych lokatach. Administracja skarbowa utrzymuje jednak, że trzeba podać otwarcie i zamknięcie każdej lokaty terminowej, która ma przyporządkowany numer rachunku bankowego. Nie ma znaczenia czas jej trwania (por. interpretację podatkową Dyrektora KIS z dnia 5 marca 2018 r., nr 0111-KDIB3-3.4018.1.2018.1.MS). Zgłoszeniu podlega również rachunek bankowy, na którym gromadzone są środki ZFŚS (por. interpretację podatkową Dyrektora KIS z dnia 11 października 2021 r., nr 0111-KDIB3-2.4018.14.2021.1.DK).
Nie ma wymogu zgłoszenia rachunku VAT. Nie jest to bowiem samodzielne konto. Tworzone jest automatycznie w przypadku posiadania przez przedsiębiorcę rachunku rozliczeniowego lub prowadzonego dla celów działalności gospodarczej rachunku w SKOK. Nie trzeba także zgłaszać rachunku: wirtualnego (por. interpretację podatkową Dyrektora KIS z dnia 15 listopada 2019 r., nr 0111-KDIB3-2.4018.16.2019.1.MD), technicznego służącego do ewidencjonowania środków pieniężnych bez możliwości dokonywania rozliczeń (por. interpretację podatkową Dyrektora KIS z dnia 15 stycznia 2020 r., nr 0111-KDIB3-2.4018.15.2019.1.ASZ), płatniczego otwartego w instytucji płatniczej niebędącej bankiem lub SKOK-iem (por. interpretację podatkową Dyrektora KIS z dnia 6 października 2021 r., nr 0111-KDIB3-2.4018.12.2021.2.MD).
Tryb zgłaszania rachunków zależy od statusu ewidencyjnego przedsiębiorcy.
Przedsiębiorcy wpisani w CEIDG dokonują zgłoszenia za pośrednictwem CEIDG. Wniosek można przesłać on-line przez serwis Biznes.gov.pl. Potrzebny jest do tego profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Wniosek wolno przekazać także w formie papierowej. Wypełniony formularz można złożyć w dowolnym urzędzie gminy/miasta. Dozwolone jest przesłanie papierowego wniosku listem poleconym, ale w tym przypadku musi być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy poświadczonym przez notariusza. CEIDG niezwłocznie przekazuje zgłoszone dane, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą niepodlegającą wpisowi do CEIDG zgłaszają swoje konta poprzez złożenie w urzędzie skarbowym - w formie papierowej lub elektronicznej - NIP-7.
Przedsiębiorcy niebędący osobami fizycznymi składają zgłoszenie NIP-8 lub NIP-2. NIP-8 przekazują podmioty wpisane w KRS. NIP-2 to natomiast zgłoszenie przeznaczone dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, będących podatnikami, płatnikami podatków lub płatnikami składek ZUS, ale niepodlegających wpisowi do KRS, m.in. spółek cywilnych. Zgłoszenia te można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, z tym że przesłanie NIP-2 przez internet jest dozwolone tylko w przypadku składania go jako zgłoszenie aktualizacyjne (nie identyfikacyjne). NIP-8 i NIP-2 można wypełnić on-line na stronie www.podatki.gov.pl/ e-deklaracje/(po wybraniu zakładki "Inne" należy przejść do formularzy w dziale "Rejestracja podatników") lub sporządzić i złożyć za pośrednictwem komercyjnego programu pozwalającego na przesyłanie dokumentów do systemu e-Deklaracje (np. Programu DRUKI Gofin). Zgłoszenia przesyłane przez internet muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez uprawnioną osobę legitymującą się pełnomocnictwem UPL-1.
Rachunki zgłoszone w CEIDG-1, NIP-7, NIP-2, NIP-8 w Wykazie podatników VAT Bankowe rachunki rozliczeniowe oraz otwarte na potrzeby działalności gospodarczej imienne rachunki w SKOK, zgłoszone w CEIDG-1, NIP-7, NIP-2, NIP-8 przez przedsiębiorców zarejestrowanych jako podatnicy VAT i potwierdzone przy wykorzystaniu STIR, są ujawniane w Wykazie podatników VAT. Przedsiębiorca nie składa w urzędzie skarbowym odrębnego zgłoszenia z danymi konta na potrzeby Wykazu podatników VAT. Wykaz podatników VAT aktualizowany jest raz na dobę w dni robocze (w godz. 2200-0000). Rachunki są w nim widoczne następnego dnia po aktualizacji danych podatnika w bazach KAS. Złożone zgłoszenia (CEIDG-1, NIP-7, NIP-2, NIP-8) są obsługiwane niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia ich wpływu do urzędu skarbowego (por. odpowiedzi na pytania dotyczące Wykazu podatników VAT zamieszczone na stronie www.podatki.gov.pl). Ewentualne błędy podatnik powinien zgłosić do właściwego dla siebie urzędu skarbowego lub na adres skrzynki e-mailowej: WykazPodatnikow@mf.gov.pl. W zakresie aktualizacji danych zgłaszanych za pośrednictwem CEIDG należy zwrócić się do CEIDG. Możliwe jest sprawdzenie, czy rachunek podatnika znajdował się w Wykazie podatników VAT na wybrany dzień przypadający nie wcześniej niż w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym następuje weryfikacja. To istotne w przypadku zapłaty przelewem za transakcję o wartości przekraczającej 15.000 zł. Jeżeli na dzień zlecenia przelewu konto figurowało w Wykazie podatników VAT, podatnik nie musi składać zawiadomienia ZAW-NR (w terminie 7 dni od dnia zlecenia przelewu), aby uniknąć negatywnych skutków w PIT/CIT w postaci braku możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów oraz aby nie ponosić odpowiedzialności solidarnej za związane z transakcją zaległości w VAT (por. interpretację podatkową Dyrektora KIS z dnia 3 stycznia 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.415.2021.2.AR). |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2022 r. poz. 2500 ze zm.)
|