Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Korekta VAT przy zmianie zasad użytkowania samochodu
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Korekta VAT przy zmianie zasad użytkowania samochodu

Gazeta Podatkowa nr 101 (1976) z dnia 19.12.2022
Aleksandra Węgielska

Zdarza się, że w trakcie użytkowania samochodu firmowego podatnik dokonuje zmiany sposobu jego wykorzystania. Zmiana ta może spowodować obowiązek lub prawo do dokonania korekty odliczonego VAT przy nabyciu samochodu.

Korekta VAT

Zasady dokonywania korekty VAT określone w art. 90b ustawy o VAT dotyczą przypadków, gdy:

  • podatnik nabył pojazd samochodowy z pełnym prawem do odliczenia w związku z jego przeznaczeniem wyłącznie do działalności gospodarczej, a następnie w okresie korekty zmieni jego przeznaczenie i będzie wykorzystywał go również do celów innych niż działalność,
  • zakupił pojazd z ograniczonym do 50% prawem do odliczenia, a następnie w okresie korekty dokona sprzedaży opodatkowanej tego pojazdu lub przeznaczy go do użytku wyłącznie w działalności gospodarczej.

Okres korekty, o którym mowa powyżej, liczy się od miesiąca, w którym nabyto, dokonano importu lub oddano do używania samochód i wynosi:

  • 60 miesięcy - w przypadku gdy wartość samochodu przekracza 15.000 zł,
  • 12 miesięcy - gdy wartość samochodu nie przekracza 15.000 zł.

Korekty odliczonego VAT, w związku ze zmianą wykorzystywania samochodu osobowego, dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał), w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.

Należy pamiętać, że w przypadku zmiany przeznaczenia pojazdu samochodowego korekcie podlegają tylko wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu. Pozostałe wydatki związane z używaniem pojazdu, w tym również dotyczące rat leasingowych, nie podlegają tej korekcie. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 9 kwietnia 2021 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.23.2021.4.MJ, wskazał, że wydatki związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu (operacyjnego) lub innej umowy o podobnym charakterze nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco, a nie jak przy nabyciu na własność - jednorazowo, z góry. Istnieje więc możliwość weryfikowania tego odliczania na bieżąco. W momencie zakończenia umowy leasingu nie ma zatem konieczności korygowania dokonanych odliczeń kwot podatku naliczonego od opłat leasingowych za okresy rozliczeniowe, kiedy samochód służył prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Podobnie sytuacja wygląda z wydatkami eksploatacyjnymi. Wydatki te związane są z używaniem pojazdu na podstawie umowy leasingu i ich odliczenie odbywa się na bieżąco. Wobec tego istnieje możliwość weryfikowania tego odliczania na bieżąco.

Sprzedaż samochodu wykorzystywanego do celów mieszanych

Jeżeli w okresie korekty pojazd wykorzystywany do celów służbowych i prywatnych zostanie sprzedany, przyjmuje się, że do końca okresu korekty samochód ten wykorzystywany jest wyłącznie do celów firmowych. Oznacza to, że jeżeli podatnik z faktury zakupu samochodu odliczył 50% kwoty VAT, a następnie go sprzeda (sprzedaż tego samochodu będzie opodatkowana 23% VAT), to powinien przyjąć, że od miesiąca sprzedaży do końca okresu korekty służy on wyłącznie celom firmowym. W związku z tym podatnik jest uprawniony do dokonania korekty nieodliczonego przy nabyciu tego pojazdu podatku VAT (korekta in plus). Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, w wysokości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty (przykład 1). Korekta ta nie dotyczy sprzedaży samochodu, gdy odliczono 100% VAT z faktury dokumentującej jego nabycie. W takim bowiem przypadku nie dojdzie do zmiany w zakresie jego wykorzystywania.

Zmiana przeznaczenia samochodu

Obowiązek korekty VAT (in minus) naliczonego wystąpi w sytuacji, gdy podatnik posiadający pełne prawo do odliczenia podatku VAT przy nabyciu samochodu, który został zakupiony wyłącznie do działalności gospodarczej, i w okresie korekty zmieni jego przeznaczenie na wykorzystywanie do celów prywatnych i służbowych.

Na potrzeby korekty uznaje się, że samochód ten nie jest już wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania (przykład 2).

Przykład 1

W kwietniu 2020 r. podatnik kupił samochód osobowy za kwotę netto 80.000 zł plus podatek VAT w wysokości 18.400 zł, który był wykorzystywany zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. Od zakupu tego odliczył VAT w wysokości 50% kwoty VAT wykazanej na fakturze, czyli 9.200 zł. Samochód ten został sprzedany w grudniu 2022 r. Podatnik ma prawo do korekty in plus w wysokości 4.293,33 zł [(9.200 zł × 28 m-cy) : 60 m-cy].

Korektę podatku naliczonego w związku ze sprzedażą samochodu podatnik powinien wykazać w części ewidencyjnej dotyczącej podatku naliczonego w polu K_44 oraz odpowiednio w polu P_44 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT za grudzień 2022 r.


Przykład 2

W listopadzie 2020 r. podatnik nabył samochód osobowy za kwotę netto 100.000 zł plus podatek VAT 23.000 zł. W związku z tym, że samochód ten wykorzystywany był wyłącznie do opodatkowanej działalności gospodarczej, podatnik ustalił zasady jego używania oraz rozpoczął prowadzenie ewidencji jego przebiegu, a także w odpowiednim terminie złożył informację VAT-26. W rozliczeniu podatku VAT za listopad 2020 r. podatnik odliczył cały VAT, tj. kwotę 23.000 zł.

Od 1 grudnia 2022 r. samochód służy celom mieszanym. W tej sytuacji, oprócz złożenia aktualizacji informacji VAT-26, podatnik ma obowiązek dokonania korekty zmniejszającej kwotę podatku odliczonego przy nabyciu tego pojazdu. Korekta VAT wynosi:

- 23.000 zł × 50% = 11.500 zł,
- (11.500 zł × 35 m-cy) : 60 m-cy = 6.708,33 zł.

Podatnik w rozliczeniu za grudzień 2022 r. musi obniżyć kwotę podatku naliczonego do odliczenia o kwotę 6.708,33 zł.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.