Zgodnie z obowiązującymi przepisami art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, mogą korzystać z tzw. podmiotowego zwolnienia z VAT. Zwolnienie to przysługuje także podatnikom rozpoczynającym w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży - w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym - nie przekroczy tej kwoty. W przypadku przekroczenia limitu zwolnienia podmiotowego z VAT w trakcie roku, podatnik traci prawo do tego zwolnienia począwszy od czynności, którą przekroczono ten limit.
Istotnym jest, że ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie mogą korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży towarów i usług wymienionych szczegółowo w art. 113 ust. 13 ustawy. Zatem z prawa do zwolnienia podmiotowego wyłączeni zostali podatnicy świadczący usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.
Oznacza to, że jeżeli podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokona czynności, która mieści się w katalogu wyłączeń zawartych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, zobowiązany jest do zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny i rozliczania VAT nawet, jeśli nie przekroczył ww. limitu.
Wśród podatników pojawiły się wątpliwości czy w związku z wejściem w życie od 25 września 2024 r. ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 r. poz. 928) i w konsekwencji świadczeniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usług związanych z wdrożeniem procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów polegających m.in.:
- automatycznie następuje utrata prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT.
W "Poradniku VAT" nr 21 z dnia 10 listopada 2024 r. pisaliśmy, że tego rodzaju działania będą związane z doradztwem, o którym mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT. W konsekwencji świadczenie takich usług wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia podmiotowego z VAT. W celu potwierdzenia wyrażonego stanowiska zwróciliśmy się z pytaniem do Ministerstwa Finansów, które w dniu 26 listopada 2024 r., wyjaśniło:
"(...) W opinii Ministerstwa Finansów w odniesieniu do wskazanych usług związanych z wdrożeniem procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalisty, które w istocie polegać będą m.in. na doradztwie w zakresie obsługi zgłoszeń nieprawidłowości oraz pomocy w wyznaczeniu osoby/grupy osób do obsługi zgłoszeń, może mieć zastosowanie wyłączenie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jeżeli bowiem celem wykonywanych czynności byłoby, na przykład udzielanie porad, opinii czy też innych wyjaśnień, które mogłaby stanowić podstawę do podjęcia rozstrzygnięcia/decyzji przez określony podmiot (usługobiorcę), to tego rodzaju czynności mieszczą się w pojęciu usług doradczych i jako takie pozbawiają podatnika prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT.
Niemniej jednak, konieczne pozostaje dokładne określenie w każdym indywidualnym przypadku, również z uwzględnieniem treści umowy zawartej pomiędzy stronami, czy w ramach realizowanego świadczenia występuje usługa doradztwa, której wystąpienie powoduje brak możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT.
Z przedstawionego zapytania nie wynika, czy będziemy mieli do czynienia z doradztwem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku wątpliwości dotyczących usług związanych z wdrożeniem procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalisty, podatnik może wystąpić z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej (podkreślenie redakcji) (...)".
|