Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Konsekwencje podatkowe przeceny i likwidacji towarów
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Konsekwencje podatkowe przeceny i likwidacji towarów

Gazeta Podatkowa nr 69 (1944) z dnia 29.08.2022
Małgorzata Marek

Towary handlowe są przeznaczone do sprzedaży bez ich przetwarzania. Celem działalności handlowej jest zasadniczo osiąganie zysków z obrotu towarami. Zdarza się jednak, że nie znajdują one nabywców albo dochodzi do ich uszkodzenia. W takich wypadkach przedsiębiorcy starają się minimalizować straty poprzez obniżkę ceny, a jeśli ruch ten jest nieskuteczny, decydują się na likwidację towarów. Podjęcie takich działań należy rozważać w kontekście ich skutków podatkowych.

Przecena także poniżej ceny zakupu

Przecena to obniżenie kwoty należnej za towar. Stosowana jest wówczas, gdy występuje mały popyt na dane przedmioty, duża konkurencja lub gdy gusta konsumentów kształtuje szybko zmieniająca się moda. Obniżka ceny może być też uzasadniona wadliwością towaru. Przepisy nie formułują żadnej granicy przeceny, a zatem przedsiębiorca jest uprawniony do sprzedaży towarów również za kwotę niższą od ceny zakupu. Skorzystanie z tej opcji nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji podatkowych. Wobec faktu, że zakup towarów objętych przeceną miał na celu osiągnięcie przychodów, a więc mieścił się w definicji kosztu uzyskania przychodów zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 ustawy o pdop (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.), wydatki z tym związane podlegają rozliczeniu w rachunku podatkowym w pełnej wysokości. Strata powstała w wyniku sprzedaży towaru po cenie niżej od ceny zakupu będzie miała jedynie skutek ekonomiczny, niepodlegający osobnemu rozliczeniu podatkowemu.

Dla celów dowodowych (choć przepisy nie nakazują takiego postępowania) wskazane jest sporządzenie protokołu obniżki ceny, w którym zamieszczona zostanie cena nabycia, regularna cena sprzedaży, cena sprzedaży po obniżce i przyczyny podjęcia decyzji o przecenie. Ponadto u przedsiębiorców prowadzących księgi rachunkowe celowe jest dokonanie inwentaryzacji metodą spisu z natury przecenionych towarów.

Likwidacja towarów

Jeżeli towary nie nadają się już do sprzedaży, z uwagi np. na przeterminowanie lub znaczne uszkodzenie, przedsiębiorca może podjąć decyzję o ich likwidacji. Straty poniesione w wyniku likwidacji towarów mogą mieć walor kosztu podatkowego. Wprawdzie likwidowane towary nie przyczyniają się do powstania przychodu, ale pozostając na stanie, generują dodatkowe nakłady związane choćby z koniecznością zapewnienia miejsca w magazynie. Dlatego ujęcie strat na towarach w rachunku podatkowym należy wiązać z potrzebą zachowania źródła przychodów. W opinii fiskusa (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 28 kwietnia 2022 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.82.2022.2.SG) podatkowe rozliczenie straty w środkach obrotowych może się dokonać jedynie po spełnieniu następujących warunków:

  • strata powinna być związana z całokształtem prowadzonej działalności,
  • powstanie straty nie może wynikać z zaniedbań podatnika,
  • konieczne jest właściwe jej udokumentowanie,
  • podatnik powinien podjąć odpowiednie działania zabezpieczające przed powstaniem straty.

Dodatkowo kwalifikację do kosztów podatkowych uzyskają tylko straty powstałe w trakcie normalnego, racjonalnego działania podatnika.

Strata w towarach handlowych będzie różnie ujmowana, w zależności od urządzenia księgowego prowadzonego przez podatnika. Przedsiębiorcy prowadzący księgi rachunkowe odnoszą koszty nabycia towarów do kosztów uzyskania przychodów w momencie osiągnięcia przychodów z ich sprzedaży. Jeżeli towar ulegnie likwidacji, moment rozliczenia straty w rachunku podatkowym wyznaczy moment ujęcia tej straty w księgach.

Tymczasem podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wpisują do niej koszt zakupu towarów z chwilą jego otrzymania, nie później niż w momencie przekazania do magazynu, przerobu lub odsprzedaży. W ich przypadku powstała strata nie uprawnia do zaliczenia jej w koszty, lecz do przeksięgowania kosztów.

Darowizna jako alternatywa dla likwidacji

Żeby zapobiec fizycznej likwidacji towarów, które obiektywnie nadają się jeszcze do użytku, przedsiębiorcy często decydują się na bezpłatne ich przekazanie osobom potrzebującym. Jak jednak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof oraz art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o pdop, darowizn oraz ofiar wszelkiego rodzaju nie uznaje się za koszty podatkowe.

Powołane przepisy przewidują jednak pewien wyjątek od tej reguły: podatnicy są uprawnieni do rozliczenia w rachunku podatkowym kosztów wytworzenia lub ceny nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) przekazanych na rzecz OPP z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Chodzi tu o produkty spożywcze, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%.

Jeżeli zatem przedmiotem darowizny są towary handlowe będące produktami spożywczymi z powyższymi wyłączeniami, to przekazane wsparcie na rzecz organizacji pożytku publicznego nie wywoła negatywnych skutków podatkowych. Natomiast w sytuacji, gdy darowizna obejmuje inne towary, ich wartość nie może obciążać kosztów podatkowych darczyńcy.

Ten niekorzystny efekt można jednak zniwelować, korzystając z możliwości odliczenia darowizny od dochodu w zeznaniu rocznym (art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o pdof oraz art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop). Dokonana darowizna towarów handlowych (wyłączonych z kosztów podatkowych) podlega odliczeniu od dochodu w wysokości tej darowizny, nie więcej jednak niż ustawowy limit (osoba fizyczna - 6% dochodu, podatnik pdop - 10%). Warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia jest spełnienie wymogu dotyczącego celów donacji, o których mowa w powołanych przepisach. Darowiznę należy potwierdzić dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.