Usługi związane z oprogramowaniem podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu. Okoliczność, że do zakresu obowiązków podatnika nie należy tworzenie oprogramowania komputerowego, nie jest wystarczającą przesłanką do uznania braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem. |
(wyrok NSA z 23 sierpnia 2024 r., sygn. akt II FSK 622/24)
Podatnik prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w zakresie usług informatycznych (główny kod PKD to 62.01.Z "Działalność związana z oprogramowaniem", pozostałe kody pomocnicze to 62.02.Z oraz 62.09.Z). Usługi te świadczył on na podstawie umów zawieranych z innymi przedsiębiorcami (zleceniodawcami). Wskazany w ww. umowach zakres usług obejmował usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (w tym w szczególności w oparciu o system SAP) oraz usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, obejmujące m.in.:
Podatnik uważał, że skoro do zakresu jego obowiązków nie należy tworzenie oprogramowania komputerowego, to uzyskiwane przez niego przychody ze świadczenia ww. usług mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu. Nie będąc jednak pewnym swojego stanowiska, zwrócił się o jego potwierdzenie do organu podatkowego.
Dyrektor KIS uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Wskazał, iż na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.), dalej: ustawy o ryczałcie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Z kolei 8,5% stawka ryczałtu ma zastosowanie do przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy).
Organ podatkowy wyjaśnił, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o ryczałcie. Oznaczenie "ex" dotyczy tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Według Dyrektora KIS, w PKWiU ex 62.01.1 wskazuje się na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Okoliczność, że do zakresu obowiązków podatnika nie należy tworzenie oprogramowania komputerowego, nie jest wystarczającą przesłanką do uznania braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem.
Zdaniem organu podatkowego, świadczone przez podatnika usługi są objęte dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o ryczałcie, zatem uzyskany przez niego przychód z tego tytułu powinien być opodatkowany stawką ryczałtu w wysokości 12%.
Podatnik nie zgodził się z tym stanowiskiem i sprawa trafiła do WSA, a następnie do NSA.
Sąd I instancji wskazał, że świadczone przez podatnika usługi mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem. WSA (w wyroku z 12 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 670/23) zauważył, że:
"(...) system komputerowy SAP to oprogramowanie wspomagające prowadzenie przedsiębiorstwa. Z przedstawionych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej okoliczności wynika zaś, że świadczone usługi są związane z rozwojem systemu SAP (w ramach konfigurowania oraz programowania w systemie SAP), a skoro system ten stanowi oprogramowanie, to opisane usługi niewątpliwie są związane z oprogramowaniem.
(...) okoliczność, iż wykonywane przez skarżącego czynności nie polegają na pisaniu nowego kodu oprogramowania, nie oznacza braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem. Usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na tworzeniu programu czy na programowaniu (tj. tworzeniu kodu źródłowego). (...)"
Zdaniem WSA, z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o ryczałcie wynika, że ryczałt wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), przy czym przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem. Nie ma też w nim mowy o usługach związanych z programowaniem (tworzeniem czy dodawaniem nowych kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem. Usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie "oprogramowanie" ma tu znaczenie szersze niż "program komputerowy".
WSA podkreślił, że o trafności ww. stanowiska świadczy również fakt, iż podatnik we wniosku sam wskazał, że przeważającym przedmiotem jego działalności gospodarczej według PKD jest działalność związana z oprogramowaniem (62.01.Z). W związku z tym uzyskiwane przez podatnika przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stanowisko to podzielił NSA. Sąd ten dodatkowo przywołał wyjaśnienia do PKWiU 2015 r. dla "usług związanych z oprogramowaniem", zgodnie z którymi:
"(...) podklasa 62.01 - usługi związane z oprogramowaniem" obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników. Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych. Klasa ta nie obejmuje publikowania pakietów oprogramowania, sklasyfikowanego w 58.29, usług związanych z przystosowaniem programów na potrzeby rynku, wykonywanych na własny rachunek, sklasyfikowanych w 58.29, usług w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, nawet wtedy, gdy dostarczane oprogramowanie może być ich integralną częścią, sklasyfikowanych w 62.02. W podklasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, która obejmuje grupowanie: PKWiU 61.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Wyjaśnienia do PKWiU 2015 r. wskazują, że grupowanie to obejmuje usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne, usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci. Grupowanie to nie obejmuje usług oferowanych w pakiecie z codziennym zarządzaniem siecią klienta, sklasyfikowanych w 62.03.12.0. (...)"
Ostatecznie NSA zgodził się, że ww. art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o ryczałcie, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Okoliczność, że do zakresu obowiązków podatnika nie należy tworzenie oprogramowania komputerowego, nie jest wystarczającą przesłanką do uznania braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem.
Zdaniem NSA, świadczone przez podatnika usługi związane są z oprogramowaniem, w związku z czym uzyskany przez niego przychód z tego tytułu powinien być opodatkowany stawką ryczałtu w wysokości 12%.
|