W przypadku gdy podatnik wystawia lub otrzymuje fakturę korygującą w związku ze zwrotem sprzedanego lub kupionego towaru, musi skorygować odpowiednio przychody lub koszty uzyskania przychodów. Przepisy podatkowe nie określają sposobu dokonywania takiej korekty ani momentu, do którego należy ją odnieść. Natomiast według organów podatkowych, korekty (przychodów i kosztów) należy dokonać wstecz. To stanowisko oparte jest na stwierdzeniu, że faktura korygująca nie zmienia momentu uzyskania przychodu lub poniesienia i potrącenia kosztu, a jedynie wpływa na wysokość przychodów lub kosztów danego okresu.
W rezultacie, jeżeli korekta odnosi się do przychodów lub kosztów ich uzyskania dotyczących roku podatkowego, za który zostało złożone zeznanie podatkowe, wówczas należy również złożyć zeznanie korygujące.
![]() |
Kwestia ujmowanie w podatkowej księdze zwrotu towaru była szeroko omawiana w Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 17 z 2013 r. |
W praktyce nie można wykluczyć wystąpienia sytuacji, gdy dokonany/otrzymany zwrot towaru dotyczy transakcji kupna/sprzedaży przeprowadzonej w roku podatkowym, za który zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu.
Zwróć uwagę!
Zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności tego podatku. |
Zatem przy ocenie skutków zwrotu towaru należy uwzględniać przepisy o przedawnieniu. Pogląd ten potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 kwietnia 2015 r., nr IBPBI/1/4511-75/15/BK.
Sprawa dotyczyła podatniczki, która w kwietniu 2008 r. sprzedała udział w nieruchomości stanowiącej składnik jej majątku związanego z działalnością gospodarczą. Jednak w grudniu 2012 r. strony odstąpiły od umowy sprzedaży, gdyż nabywca nie uregulował ceny sprzedaży. Organ podatkowy nie zgodził się ze zdaniem podatniczki, że korekta przychodów powinna być dokonana w okresie, w którym doszło do odstąpienia od umowy. Stwierdził, że korektę należy odnieść do momentu (okresu), w którym został wykazany przychód ze sprzedaży udziału w nieruchomości, od której ostatecznie odstąpiono. Zaznaczył przy tym, że korekta jest konieczna, o ile istnieje możliwość jej dokonania. Odwołując się do art. 45 updof określającego termin płatności podatku dochodowego wykazanego w zeznaniu podatkowym, oraz do art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej wskazującego termin przedawnienia zobowiązań podatkowych, organ podatkowy wyjaśnił, że: "Jeżeli (...) w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie wystąpiły przesłanki wynikające z przepisów prawa, powodujące przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, to z dniem 31 grudnia 2014 r. nastąpiło przedawnienie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. Oznacza to tym samym, że ewentualna korekta zeznania podatkowego za rok 2008 nie będzie rodzić skutków prawnych".
Należy zauważyć, że w razie zaistnienia podstaw do korekty przychodów lub kosztów ich uzyskania wykazanych w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy, gdy upłynął termin przedawnienia zobowiązania podatkowego wynikającego z takiego zeznania, nie zachodzi konieczność złożenia korekty zeznania. Nie ma bowiem podstaw do określenia zobowiązania podatkowego za ten rok. Zatem stwierdzenie, że "ewentualna korekta zeznania podatkowego za 2008 rok nie będzie rodzić skutków prawnych" nie jest precyzyjne. Niemniej uzasadniony jest wniosek, że zwrot towaru sprzedanego/kupionego w roku podatkowym, za który zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu, jest obojętny podatkowo w tym znaczeniu, że nie rodzi obowiązku skorygowania wysokości tego zobowiązania. Przedawnienie zobowiązania podatkowego ma jednak ten skutek, że podatnik, który w związku ze zwrotem towaru powinien zmniejszyć:
|