Jestem czynnym podatnikiem VAT. Świadczę usługi finansowe. Z uwagi na zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, 31 grudnia 2021 r. złożyłem do urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze opodatkowania tych usług od 1 stycznia 2022 r. Organ kwestionuje jednak termin złożenia tego zawiadomienia. Otrzymałem informację, że mogłem je złożyć dopiero w styczniu 2022 r. i mam prawo opodatkowywać usługi finansowe VAT dopiero od 1 lutego br. Czy organ ma rację w tej kwestii?
Od 1 stycznia 2022 r. można zrezygnować ze zwolnienia usług finansowych z VAT. W tym celu należy złożyć stosowne zawiadomienie do urzędu skarbowego. Jednak ze względu na brak przepisów przejściowych regulujących możliwość złożenia tego zawiadomienia w 2021 r., organ podatkowy może kwestionować zawiadomienie złożone w tym terminie. |
Generalnie usługi finansowe wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 ustawy o VAT są zwolnione z VAT (m.in. transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną).
![]() |
Z dniem 1 stycznia 2022 r. wprowadzono możliwość wyboru przez podatnika opodatkowania VAT wykonywanych przez niego usług finansowych (patrz: ustawa nowelizująca Dz. U. poz. 2105 ze zm.). |
Zgodnie z art. 43 ust. 22 ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. - podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku usług finansowych wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41, świadczonych na rzecz podatników i wybrać ich opodatkowanie pod warunkiem, że:
1) jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;
2) złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie o wyborze opodatkowania tych usług przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia.
Tym samym należy uznać, że z dniem 1 stycznia 2022 r. Czytelnik miał prawo zrezygnować ze zwolnienia od podatku usług finansowych świadczonych na rzecz podatników. Wskazany powyżej przepis zobowiązuje go jednak do złożenia pisemnego zawiadomienia o wyborze opodatkowania tych usług przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia.
Ustawa nowelizująca nie zawiera zaś przepisów przejściowych w tym zakresie, które odnosiłyby się do możliwości złożenia takiego oświadczenia w 2021 r., aby od 1 stycznia 2022 r. opodatkowywać usługi finansowe VAT. W związku z powyższym - patrząc na literalne brzmienie przepisów - należałoby uznać, że dopiero w styczniu 2022 r. można składać takie zawiadomienia (dopiero wówczas wszedł w życie przepis w tym zakresie) i tym samym ze zwolnienia z VAT usług finansowych można byłoby zrezygnować dopiero od 1 lutego 2022 r. Nie wiadomo jednak, czy taka była intencja ustawodawcy. Wydaje się raczej, że chodziło o możliwość opodatkowania VAT usług finansowych już od 1 stycznia 2022 r., zwłaszcza że taką możliwość dopuszczają niektóre urzędy skarbowe. Niemniej jednak zalecamy w tej kwestii ostrożność.
Warto także podkreślić, że podatnik rezygnujący ze zwolnienia z VAT i wybierający opodatkowanie usług finansowych jest zobowiązany do opodatkowania wszystkich świadczonych usług (wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38-41 ustawy o VAT) na rzecz podatników. Nie jest zatem możliwa rezygnacja ze zwolnienia z VAT w odniesieniu tylko do wybranych rodzajów usług, np. usług udzielania kredytów, a do pozostałych stosowanie zwolnienia od podatku. Tak wskazano w uzasadnieniu do ww. ustawy nowelizującej.
|