Zasady identyfikowania towarów i usług w celu ustalenia właściwej stawki podatku VAT nie uległy zmianie od 1 stycznia 2019 r.
Z zamieszczonego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) projektu z dnia 8 listopada 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa wynika, że nowe zasady klasyfikacji towarów i usług mają być opublikowane w kwietniu 2019 r. Jednak z uwagi na konieczność przygotowania się podatników do tych regulacji, ich obowiązywanie planowane jest dopiero od 1 stycznia 2020 r. Nowelizacja ustawy o VAT zakłada wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT, która ma uprościć zasady ich stosowania. Obszerne omówienie tych zmian publikowaliśmy w "Poradniku VAT" nr 23 z 2018 r.
Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy o VAT w związku z art. 146aa ustawy o VAT sprzedaż towarów i usług opodatkowana jest w 2019 r. stawką podstawową w wysokości 23%. Dla pewnych towarów i usług ustawodawca przewidział jednak niższe stawki podatkowe tj.: 8%, 5%, 0%. Ponadto w przepisach dotyczących VAT określono, iż dostawa niektórych towarów oraz świadczenie niektórych usług korzysta ze zwolnienia z VAT, które w praktyce traktowane jest jako piąta stawka podatkowa.
Stawki w wysokości 23% i 8% obowiązują zgodnie z art. 146aa ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji państwowego długu publicznego netto do produktu krajowego brutto będzie nie większa niż 43% oraz wartość sumy corocznych różnic pomiędzy wartością relacji wyniku nominalnego do produktu krajowego brutto oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego będzie nie mniejsza niż -6%.
![]() |
Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
W 2019 r. stawki oraz zwolnienia z podatku VAT określone są w następujących przepisach:
Aby określić wysokość stawki VAT podatnik musi przede wszystkim ustalić, czy sprzedawany przez niego towar lub świadczona usługa nie są wymienione w ww. przepisach szczególnych ustawy lub rozporządzenia - jako podlegające obniżonej stawce VAT lub zwolnieniu z VAT. Zasadą przy tym jest, że w sytuacji gdy ten sam towar (usługa) wymieniana jest w więcej niż jednym przepisie jako uprawniona do korzystania z różnych obniżonych stawek podatkowych - stosuje się najniższą z nich. Czynności niewymienione w cytowanych przepisach podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej 23%.
Przepisy regulujące stosowanie obniżonych stawek podatkowych oraz zwolnień z podatku VAT, w znacznym stopniu opierają się na klasyfikacjach statystycznych. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2019 r. na potrzeby krajowych przepisów podatkowych stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r.
Zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi). Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania statystycznego, może on zwrócić się z wnioskiem o sklasyfikowanie wyrobu lub usługi (a także rodzaju prowadzonej działalności, środka trwałego lub obiektu budowlanego) do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. To właśnie ten Ośrodek odpowiadając na precyzyjnie zadane pytanie, zawierające dokładny opis stanu faktycznego, wydaje informację określającą symbol statystyczny PKWiU dla danego wyrobu (usługi).
Urząd Statystyczny oferuje pomoc w zaklasyfikowaniu:
Przesyłając zapytanie o nadanie symbolu według klasyfikacji PKWiU należy opisać:
Uwaga
Informacja wydana przez Urząd Statystyczny w Łodzi nie stanowi decyzji administracyjnej i nie ma charakteru wiążącego, jednak w przypadku sporu z organami podatkowymi - stanowi podstawowy argument, którym podatnik może się posługiwać.
Wysokość opłaty za wydaną przez Urząd Statystyczny informację zależy od liczby określonych w niej symboli klasyfikacyjnych.
Przepisy nie określają wzoru urzędowego wniosku. Można go sporządzić samodzielnie. Na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Łodzi (www.stat.gov.pl) przygotowano w formie elektronicznej wzór wniosku o nadanie symbolu klasyfikacyjnego. Wniosek ten może złożyć każdy zainteresowany podmiot, podając w nim m.in. swoje dane, sformułowane zapytanie i dokładny opis przedmiotu klasyfikacji. Wniosek musi podpisać osoba upoważniona do reprezentowania podmiotu. Gdy wniosek podpisuje podmiot trzeci w imieniu wnioskodawcy (np. biuro rachunkowe, księgowa), to należy załączyć upoważnienie lub pełnomocnictwo.
W celu ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT na sprzedawany towar lub usługę wykonaj następujące czynności:
Sprawdź, czy dany towar (usługa) korzysta ze zwolnienia z VAT lub ze stawki 0% (np. eksport lub WDT) na podstawie ustawy bądź rozporządzeń. Jeśli tak - to zastosuj odpowiednio zwolnienie z VAT lub stawkę 0%, pamiętając o dodatkowych warunkach stosowania zwolnień i stawek obniżonych.
Jeśli towar nie korzysta ze stawki 0% lub zwolnienia - sprawdź, czy wymieniony został w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, uprawniającym do stosowania stawki 5%, bądź w § 4 rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek.
W przypadku gdy towar (usługa) nie korzysta z żadnej z ww. preferencji, ustal, czy korzysta ze stawki 8%, tzn. czy jest wymieniony w załączniku nr 3 do ustawy o VAT lub w rozporządzeniu w sprawie stawek.
Jeżeli dla danego towaru lub usługi nie znalazłeś podstawy prawnej uprawniającej do stosowania jakiejkolwiek obniżonej stawki bądź zwolnienia z VAT - zastosuj stawkę podstawową, tj. 23%.
|