Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PDOF, wolna od podatku dochodowego (PIT) jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b tej ustawy, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn (tj. np. od małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwa). Zwolnienie to nie ma zastosowania do świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub umów będących podstawą uzyskiwania przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
W informacji Ministerstwa Finansów z 30 kwietnia 2025 r. przekazywanej do mediów na zapytania dziennikarzy (ID informacji: 637555), zamieszczonej na stronie internetowej eureka.mf.gov.pl, odnoszącej się do kwestii przekazywania środków pieniężnych między małżonkami mającymi rozdzielność majątkową zapytano:
"(...) Czy nieodpłatne świadczenia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT (zwolnienie z podatku), należy utożsamiać ze świadczeniami niepieniężnymi?
Tak czyni to dyrektor KIS w licznych interpretacjach indywidualnych, ostatnio w interpretacji z 19 lutego 2025 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.928.2024.1.TR), gdzie stwierdził:
"(...) otrzymywane przez Panią na podstawie postanowienia sądu świadczenia są świadczeniami pieniężnymi, których ww. zwolnienie podatkowe wolą ustawodawcy nie obejmuje. Gdyby bowiem ustawodawca chciał zwolnić od podatku wskazanym przepisem również świadczenia pieniężne, zakresu przedmiotowego zwolnienia nie zawężyłby świadomie do jedynie świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń."
(...) pytanie wynika z tego, że odpłatność jest wtedy, gdy ktoś czyni coś w zamian. A przecież mąż może po zawarciu intercyzy z żoną (rozdzielność majątkowa) nieodpłatnie (bez żadnej odpłatności) przekazywać jej pieniądze na zaspokojenie potrzeb rodziny.
Dlaczego dyrektor KIS utożsamia nieodpłatność tylko ze świadczeniem niepieniężnym, a uważa, że świadczenie pieniężne jest odpłatne?
(...) co innego wynika z odpowiedzi, którą minister finansów udzielił na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich (nr DD3.055.3.2024). Minister nie dzieli w niej świadczeń na pieniężne i niepieniężne. Stwierdził, że już dziś nie są opodatkowane świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny wypłacane między małżonkami, których nie łączy wspólny majątek.
MF odnosząc się do poruszonej kwestii odpowiedziało:
"(...) W opinii Ministerstwa Finansów, środki pieniężne nie wchodzą do zakresu zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy PIT, gdyż dotyczy ono nieodpłatnych świadczeń, w tym świadczeń w naturze. Nieodpłatne świadczenia natomiast to w szczególności wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze. Zasadniczo więc nieodpłatne świadczenia to inaczej ekwiwalenty środków pieniężnych w postaci świadczeń lub określonych towarów (rzeczy) (podkreśl. red.).
Ponadto informujemy, że odpowiedź dla Rzecznika Praw Obywatelskich (nr DD3.055.3.2024) nie zawiera odmiennego stanowiska co do zakresu zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy PIT. Odpowiedź dotyczyła innego przepisu ustawy PIT, tj. art. 2 ust. 1 pkt 7, który to przepis wyłącza spod działania ustawy PIT świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny objęte wspólnością majątkową małżeńską."
|