Koszty poniesione na zakup towarów, które zostały sprzedane na koniec miesiąca i w związku z tym powstał przychód podatkowy, należy potrącić w dacie powstania tego przychodu, nawet jeśli towar dotarł do klienta w miesiącu następnym. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 czerwca 2024 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.150.2024.2.BS.
Spółka z o.o. zajmuje się m.in. działalnością handlową. Dla potrzeb podatkowych uwzględnia w danym miesiącu koszty bezpośrednie dotyczące dostaw towarów wykonanych w miesiącu zamykanym, jak i w miesiącu następnym. Jako przykład wskazała na transakcję łańcuchową polegającą na tym, że nabywa towary od podmiotu zagranicznego zlokalizowanego na terenie UE. Towar jest transportowany bezpośrednio od dostawcy zagranicznego do klienta ostatecznego spółki. Faktura kosztowa za zakup towaru jest wystawiona dla spółki 31 stycznia 2024 r. Spółka wystawia fakturę sprzedaży na rzecz klienta ostatecznego 31 stycznia 2024 r. ze wskazaniem daty sprzedaży 31 stycznia 2024 r. W praktyce towar jest dostarczony klientowi ostatecznemu w kolejnym okresie, tj. w lutym. Jednak przychód powstał już w styczniu.
W jej ocenie koszty bezpośrednie związane z zakupem odprzedawanych towarów, a udokumentowane fakturami dotyczącymi zarówno kosztów bezpośrednich dotyczących dostaw wykonanych w miesiącu zamykanym, jak i w miesiącu następnym powinny zostać potrącone w miesiącu, w którym powstał odpowiadający im przychód.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe. Wskazał, że stosownie do art. 12 ust. 3a updop za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3c-3g oraz 3j-3m updop, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Generalną zasadą podatkowego rozliczania kosztów bezpośrednich jest ujęcie (potrącenie) w rachunku podatkowym takiego kosztu w roku jego związania z odpowiadającym mu przychodem, chyba że koszt bezpośredni został poniesiony po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego po zakończonym roku podatkowym (nie późniejszym jednak niż termin określony do złożenia zeznania podatkowego) - w takim przypadku jest on potrącalny w roku podatkowym następującym po roku, którego dotyczy. Tak wynika z treści art. 15 ust. 4, 4b i 4c updop. W przepisach tych ustawodawca odnosi się do okresu, jakim jest rok podatkowy. Podobne reguły rozliczania kosztów obowiązują również w trakcie roku, tj. na etapie ustalania zaliczek na podatek.
W myśl art. 25 ust. 1 updop, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 25 ust. 1b, 2a, 3-6a, art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24d i art. 24f updop, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.
Podatnik w pierwszej kolejności zobowiązany jest więc do prawidłowego obliczenia dochodu osiągniętego od początku roku, który stanowi podstawę ustalenia wysokości miesięcznej zaliczki na podatek. Powinien zatem wziąć pod uwagę:
Tak więc jeśli spółka poniosła koszty bezpośrednio związane z przychodem uzyskanym ze sprzedaży danego towaru, tj. poniosła w danym miesiącu wydatki na zakup towarów, które to towary zostały następnie odsprzedane klientowi w tym samym miesiącu, to wydatki te zobowiązana jest ująć jako koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży tego towaru, w miesiącu, w którym powstał przychód ze sprzedaży tego towaru.
Przychód ze sprzedaży towarów powstaje na podstawie powołanego wcześniej art. 12 ust. 3a updop, w jednym ze wskazanych w tym przepisie zdarzeń, które następuje jako pierwsze, tj. wydanie towaru, wystawienie faktury lub uregulowanie należności. Zgodnie z przykładem przedstawionym w opisie sprawy, faktury sprzedaży wystawiane są na koniec miesiąca, a towar dostarczany jest w kolejnym miesiącu, natomiast zapłata następuje po dostawie towaru (z odroczonym terminem płatności). Zatem przychód podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury, a więc na koniec miesiąca. W konsekwencji koszty na zakup towarów, które zostały sprzedane na koniec tego miesiąca, nawet jeśli towar jeszcze nie dotarł do klienta, należy potrącić w dacie powstania tego przychodu, a więc również na koniec miesiąca.
|