W związku z odroczeniem terminu wejścia w życie KSeF wśród naszych Czytelników powstały wątpliwości, czy odroczenie takie będzie dotyczyło również planowanych terminów wejścia w życie JPK_CIT oraz JPK_PIT. Z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów (dalej: MF).
W dniu 12 marca 2024 r. MF przesłało naszemu Wydawnictwu następującą odpowiedź:
"(...) obecnie w Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace nad przesunięciem terminów regulacji w zakresie JPK_CIT, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Analogicznie nie są prowadzone prace w tym zakresie w odniesieniu do JPK_PIT."
Zatem wszystko wskazuje na to, że zmieniane kilkukrotnie terminy wejścia w życie obowiązków w zakresie JPK_CIT oraz JPK_PIT zostaną tym razem dotrzymane.
Przypomnijmy, że podmioty wymienione w ustawie o PDOF, prowadzące księgi rachunkowe lub podatkowe księgi przychodów i rozchodów, będą musiały prowadzić te księgi przy użyciu programów komputerowych i przesyłać je do urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia upływu terminu złożenia zeznania za dany rok, w postaci elektronicznej. W myśl aktualnych przepisów, obowiązki te będą wykonywały po raz pierwszy za rok podatkowy rozpoczynający się po dniu:
Analogiczne zasady dotyczą podmiotów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym odnośnie prowadzonych przez nie ewidencji.
Z kolei podatnicy CIT prowadzący księgi rachunkowe będą obowiązani prowadzić te księgi przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać je do urzędu skarbowego w formie elektronicznej po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia upływu terminu złożenia zeznania rocznego albo deklaracji rocznej (podatnicy na estońskim CIT). W przypadku spółek niebędących osobami prawnymi, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, będą one obowiązane do prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich do urzędu skarbowego w terminie do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego tych spółek. Obowiązek ten będzie dotyczyć tych podmiotów po raz pierwszy za rok podatkowy - a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi za rok obrotowy - rozpoczynający się po dniu:
Obowiązku tego nie będą mieli podatnicy CIT zwolnieni od podatku na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o PDOP (z wyjątkiem fundacji rodzinnych), podatnicy osiągający wyłącznie dochody wolne od podatku, którzy zostali wskazani w art. 27a ustawy o PDOP oraz podatnicy prowadzący uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
|