Przepisy o minimalnym podatku dochodowym były wprowadzone 1 stycznia 2022 r. Następnie zostały zmodyfikowane i odroczono pobór tego podatku do końca 2023 r.
Minimalny podatek dotyczy spółek będących podatnikami CIT, które podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają również podatkowe grupy kapitałowe, a także podatnicy, którzy nie mają na terytorium RP siedziby lub zarządu, prowadzący działalność poprzez położony w Polsce zagraniczny zakład. Przy czym ustawodawca przewidział szereg wyłączeń spod minimalnego podatku dochodowego, m.in. podatek ten nie dotyczy podatników rozpoczynających działalność gospodarczą i małych podatników.
Celem minimalnego podatku jest opodatkowanie podmiotów, które nie generują dochodu lub osiągają go na minimalnym poziomie bez uzasadnionej przyczyny.
Choć przepisy o minimalnym podatku dochodowym zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2024 r., to nie można wykluczyć, że zanim pierwsi podatnicy będą zobowiązani do jego zapłaty, nastąpią kolejne zmiany w zakresie tej daniny.
Na stronach Sejmu została opublikowana odpowiedź na interpelację poselską nr 303. Autor interpelacji w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że podatek minimalny budzi niepokój wśród przedsiębiorców. Zapytał, jak na problem podatku minimalnego zapatruje się Ministerstwo Finansów oraz o to, czy zostanie on utrzymany, zawieszony, zlikwidowany, czy może wejdzie w życie zgodnie z zapisami?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z 24 stycznia 2024 r., nr DD6.054.1.2024, stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską poinformował, że obowiązujące regulacje dotyczące podatku minimalnego stanowią przedmiot wewnętrznych analiz prowadzonych w Ministerstwie Finansów, w tym w kontekście formuły dalszego ich funkcjonowania.
Zaznaczył, że ze względu na zwolnienie z tego podatku, które obowiązywało do końca 2023 r., pierwsze rozliczenie opodatkowania tym podatkiem nastąpi, co do zasady, w zeznaniu za rok 2024 (a więc w 2025 r.).
Na temat zasad stosowania minimalnego podatku pisaliśmy w Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 1 i 2 z 2024 r., odpowiednio w artykułach pt. "Minimalny podatek dochodowy w 2024 r. - część I" i "Minimalny podatek dochodowy w 2024 r. - część II".
|