Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Nadbudowa budynku związana z wymianą dachu
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Nadbudowa budynku związana z wymianą dachu

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 36 (1151) z dnia 20.12.2022
Wydatki poniesione na nadbudowę budynku związaną z wymianą dachu (dociepleniem dachu), w części poniesionej na ww. nadbudowę, nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Odliczeniu mogą podlegać natomiast wydatki poniesione na docieplenie dachu budynku istniejącego.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 października 2022 r., nr 0115-KDIT2.4011.437.2022.4.ŁS)

Wnioskodawczyni miała przeprowadzić przedsięwzięcie polegające na wymianie dachu w budynku jednorodzinnym, którego była współwłaścicielką. Z uwagi na zły stan konstrukcji dachu kierownik budowy nakazał wzmocnić konstrukcję dachową poprzez wzmocnienie ścian, które miały być wspornikiem konstrukcji nowego dachu.

W wyniku prac doszło do nadbudowy budynku mieszkalnego związanego z wymianą pokrycia dachowego. Nadbudowa miała na celu tylko i wyłącznie zachowanie parametrów technicznych nowej konstrukcji dachu, bez której nie byłaby możliwa wymiana i docieplenie dachu. W związku z wykonaniem ww. prac Wnioskodawczyni otrzymała pozwolenie na rozbudowę w rozumieniu art. 28 ustawy Prawo budowlane.

Wnioskodawczyni nie była pewna, czy wydatki poniesione na wzmocnienie konstrukcji dachowej, konieczne do wymiany całego dachu, podlegają odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Zapytała o to organ podatkowy.

Dyrektor KIS wyjaśnił, że podstawową przesłanką, której spełnienie jest niezbędne do zastosowania ulgi termomodernizacyjnej jest to, że wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego muszą być poniesione na budynek, który już istnieje. Oznacza to, że odliczenie w ramach tej ulgi nie obejmuje wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego ani też wydatków związanych z termomodernizacją nowo budowanego budynku mieszkalnego. Regulacje określające warunki korzystania z ulgi termomodernizacyjnej wykluczają bowiem jej stosowanie w przypadku wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym będącym w budowie. W konsekwencji, jeżeli podatnik ponosi wydatki termomodernizacyjne, które tylko w części dotyczą budynku istniejącego, to tylko ta część może być brana pod uwagę przy ustalaniu kwoty odliczenia w ramach omawianej ulgi.

Odnosząc się do sytuacji Wnioskodawczyni organ podatkowy wyjaśni, że:

"(...) poniesione wydatki na prace budowlane - zgodnie z opisanym projektem i uzyskanym na to pozwoleniem na budowę - oraz materiały budowlane wykorzystane do przeprowadzenia opisanych prac, tj. wzmocnienia konstrukcji dachowej konieczne do wymiany całego dachu - nie mieszczą się w zakresie ulgi termomodernizacyjnej (...). Należy jeszcze raz podkreślić, że z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie.

Jednakże (...) część dokonanych prac budowlanych w ramach opisanego we wniosku przedsięwzięcia dotyczy również istniejącego już budynku, tj. docieplenia budynku (...). Zatem wydatki termomodernizacyjne w zakresie, w jakim dotyczą budynku istniejącego obejmujące docieplenie budynku (...) może Pani - przy spełnieniu pozostałych warunków - odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej (...)."

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.