Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Dobrowolne szczepienie przeciw grypie - skutki w PIT i ZUS
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dobrowolne szczepienie przeciw grypie - skutki w PIT i ZUS

Przegląd Podatku Dochodowego nr 20 (572) z dnia 20.10.2022

Czy skorzystanie przez pracowników z dobrowolnego szczepienia przeciw grypie, którego koszt sfinansował pracodawca, skutkuje u tych pracowników powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Skorzystanie przez pracowników z dobrowolnego szczepienia przeciw grypie, w okresie po odwołaniu stanu epidemii wywołanego koronawirusem skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Tego rodzaju świadczenie z zasady jest oskładkowane.

Na podstawie art. 9 ust. 1 updof, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku. Takim dochodem jest m.in. wartość otrzymanego przez pracownika nieodpłatnego świadczenia w postaci dobrowolnego skorzystania ze szczepienia przeciw grypie, którego koszt sfinansował pracodawca.

Należy zauważyć, że każdy dochód ma swoje źródło w określonym przychodzie. W tym przypadku jest to przychód ze stosunku pracy (stosunku pokrewnego) wymieniony w art. 10 ust. 1 pkt 1 updof.

Przychód ten został zdefiniowany w art. 12 ust. 1 updof. Mieszczą się w nim wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności są to:

  • wynagrodzenia zasadnicze,
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki, nagrody,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
  • wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona.

Ponadto do przychodu zalicza się świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wymaga podkreślenia, że otrzymanie od pracodawcy nieodpłatnego świadczenia polegającego na skorzystaniu ze szczepienia przeciw grypie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu wówczas, gdy przepisy prawa pracy nie zobowiązują pracodawcy do sfinansowania pracownikom takiego szczepienia. Jeśli obowiązek taki został na pracodawcę nałożony, to przychód po stronie pracowników nie powstaje.

Warto wspomnieć, że z uwagi na szczególną sytuację wywołaną stanem epidemii z powodu koronawirusa wprowadzono zaniechanie poboru PIT od wartości tych świadczeń.

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał rozporządzenie z dnia 2 grudnia 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie (Dz. U. poz. 2174). Zarządził w nim zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie, stanowiących u podatników tego podatku przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1, art. 13art. 20 ust. 1 updof. Wartość świadczeń objętych zaniechaniem poboru podatku dotyczyła kosztu badania kwalifikacyjnego, szczepionki, przeprowadzenia szczepienia i konsultacji specjalistycznej. Pisaliśmy na ten temat w Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 22 z 2021 r., w artykule pt. "Sfinansowanie przez pracodawcę szczepień przeciw grypie".

Omawiane zaniechanie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych w okresie od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano ogłoszony na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii w związku z COVID-19.

W Polsce stan epidemii został odwołany 16 maja 2022 r., oznacza to, że zaniechanie poboru PIT obowiązywało do końca maja 2022 r. Tak więc skorzystanie przez pracowników z dobrowolnych szczepień przeciw grypie w obecnym okresie jesienno-zimowym nie jest obojętne podatkowo. Pracodawca (płatnik PIT) w oparciu o art. 11 ust. 2-2b updof powinien z tego tytułu ustalić pracownikom przychód, doliczyć go do pozostałych przychodów ze stosunku pracy i na podstawie art. 32 updof obliczyć oraz pobrać zaliczkę na podatek.

Wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu sfinansowania przez pracodawcę dobrowolnego szczepienia przeciw grypie należy również uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS, a więc w rezultacie oskładkować. Do celów składkowych wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku, jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione przez pracodawcę - według cen ich zakupu. Wynika to z § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949 ze zm.).

Wartość szczepienia przeciw grypie podlegałaby wyłączeniu z oskładkowania, gdyby uprawnienie do otrzymania tego świadczenia wynikało z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a pracownik poniósłby za nie częściową odpłatność (§ 2 ust. 1 pkt 26 powołanego rozporządzenia).

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.