Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wypłata należności za użytkowanie urządzenia przemysłowego a mechanizm pay ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wypłata należności za użytkowanie urządzenia przemysłowego a mechanizm pay & refund - wyjaśnienie Min. Fin.

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (1143) z dnia 1.10.2022

Na czym polega mechanizm pay & refund?

Przy poborze podatku u źródła obowiązuje tzw. mechanizm pay & refund. Ma on zastosowanie do wypłat niektórych należności w przypadku, gdy kwota należności na rzecz tego samego podatnika przekroczyła w roku podatkowym łącznie kwotę 2.000.000 zł. W takim przypadku polski podmiot wypłacający te należności jest generalnie zobowiązany - jako płatnik - pobrać od nadwyżki ponad kwotę 2.000.000 zł podatek u źródła według krajowej stawki podatku (bez możliwości niepobrania podatku na podstawie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a także bez uwzględniania zwolnień lub stawek wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania; od zasady tej są wyjątki, kwestie te jednak pomijamy - pisaliśmy o tym m.in. w dodatku nr 1 do BI z 1 stycznia 2022 r.). Następnie można starać się o zwrot nadpłaconego podatku. 

Co istotne, mechanizm pay & refund obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., jednakże jeszcze przed jego wejściem w życie, w odniesieniu do niektórych należności, był on czasowo zawieszany lub też wyłączony na mocy:

wykrzyknik Mechanizm pay & refund zaczął ostatecznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., jednakże uległ on pewnym modyfikacjom, m.in. zostały nim objęte tylko należności wypłacane na rzecz podmiotów powiązanych z płatnikiem.

Mechanizm ten nie dotyczy zatem podmiotów niepowiązanych co oznacza, że wypłacając należności na rzecz takich podmiotów nie ma znaczenia ww. limit 2.000.000 zł. W tym przypadku przy poborze podatku u źródła również od nadwyżki ponad ten limit można zastosować preferencyjną stawkę podatku lub zwolnienie podatkowe wynikającą z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pisaliśmy o tym w dodatku nr 1 do BI z 1 stycznia 2022 r.

Wypłata należności za użytkowania lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego

Należnościami objętymi podatkiem u źródła są m.in. należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu (tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP i art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF).

Zasadniczo również w stosunku do ww. należności powinien mieć zastosowanie mechanizm pay & refund. Jednakże na mocy ww. rozporządzeń, wyłączono z jego stosowania m.in. wypłaty należności z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego. W rozporządzeniu tym nie określono żadnego limitu czasowego, w którym wyłączenie to obowiązuje. Tak też wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 17 czerwca 2022 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.176.2022.2.BD. Zdaniem organu podatkowego mechanizm pay & refund został wykluczony bezterminowo w przypadku płatności za wynajem maszyn i urządzeń przemysłowych.

Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów (MF) w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 13 września 2022 r.

Pismo Ministerstwa Finansów

Odnosząc się do stosowania mechanizmu pay & refund - w odniesieniu do wypłat należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego - MF wyjaśniło:

"(...) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2018 roku w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nadal obowiązuje i dlatego mechanizm pay & refund - na podstawie § 2 ust. 1 pkt 7 tego rozporządzenia - nie ma zastosowania do wypłat należności z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego. Rozporządzenie nie utraciło mocy wskutek zmian w przepisie art. 26 ust. 2e ustawy o CIT wprowadzonych z dniem 1 stycznia 2022 roku. Dlatego też stosowanie przepisów art. 26 ust. 2e ustawy o CIT jest wyłączone w przypadku wypłat z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego. (...)"

Uwzględniając powyższe polskie podmioty, które wypłacają zagranicznym podmiotom powiązanym należności za użytkowania lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, do wypłat tych nie stosują mechanizmu pay & refund.

Nowe prawo Regulacje związane z mechanizmem pay & refund mają ulec kolejnym modyfikacjom. Trwa bowiem proces legislacyjny (druk sejmowy nr 2544), w ramach którego planuje się m.in. uelastycznienie tego mechanizmu w zakresie oświadczenia pierwotnego i oświadczenia następczego, uprawniających do niestosowania mechanizmu pay & refund w odniesieniu do należności, co do zasady, objętych tym mechanizmem.

Na dzień oddania tego numeru BI do druku ustawa mająca wprowadzić zmiany w tym zakresie (tj. ustawa z dnia 15 września 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw) została przekazana do Senatu. Do tematu wrócimy na łamach naszego czasopisma.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.