Spółka z o.o. wystawiła fakturę korygującą przychód w walucie obcej, podobnie jak fakturę pierwotną. Jaki kurs waluty obcej spółka powinna zastosować do wyceny ww. faktury korygującej dla celów CIT? Czy należy zastosować średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury korygującej, jak to wynika z niektórych wyroków sądowych?
Zasadą jest, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Ustawodawca nie odniósł się w sposób szczególny do kursu waluty obcej, jaki należy stosować do wyceny faktury korygującej w walucie obcej. Niemniej jednak organy podatkowe dotychczas wskazywały, że do wyceny faktur korygujących w walucie obcej stosuje się taki sam kurs waluty obcej, jaki przyjęto do wyceny faktury pierwotnej, tj. faktury, na podstawie której pierwotnie wykazano przychód podatkowy (lub koszt uzyskania przychodów). Bez znaczenia pozostawała tu przyczyna korekty.
![]() |
Na ten temat pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 18 z 20.06.2022 r. na str. 34-35 |
Z kolei w orzecznictwie sądów administracyjnych kwestia ta była różnie rozstrzygana. W niektórych wyrokach prezentowane było stanowisko podobne do stanowiska organów podatkowych. W niektórych natomiast prezentowany był pogląd odmienny, w myśl którego faktury korygujące powinny być wyceniane po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej (lub innego korygującego dokumentu księgowego).
Na obecną chwilę wydaje się, że organy podatkowe nie zmieniają zdania w omawianej kwestii, tj. nadal uważają, że do wyceny faktury korygującej przychody (koszty) podatkowe należy zastosować kurs waluty obcej zastosowany do wyceny faktury pierwotnej. Tak wynika np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 7 lipca 2022 r., 0111-KDIB2-1.4010.223.2022.2.AP, w której czytamy:
"(...) Spółka do przeliczania na złote korekty przychodu:
powinna stosować taki kurs waluty obcej, jaki został zastosowany do przeliczenia faktur pierwotnych, tj. kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu z faktury pierwotnej.
(...) Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny. (...)"
|