Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Zaliczki na PIT w uproszczonej formie po nowelizacji Polskiego ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zaliczki na PIT w uproszczonej formie po nowelizacji Polskiego Ładu - u podatnika opodatkowanego według skali podatkowej

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (1135) z dnia 10.07.2022

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną według skali podatkowej, opłaca w 2022 r. zaliczki na PIT w uproszczonej formie, według stawki 17% (pierwszy próg podatkowy). Jaki wpływ na zaliczki uproszczone ma Polski Ład 2.0? Czy przy obliczaniu zaliczki uproszczonej za czerwiec br. przedsiębiorca stosuje znowelizowane przepisy?

Uproszczona zaliczka na PIT za czerwiec br. opłacana jest według dotychczasowych zasad. Natomiast wpłaty zaliczek uproszczonych za miesiące od lipca do grudnia 2022 r. są pomniejszane o kwotę stanowiącą 29,4% ustalonej zaliczki miesięcznej.

Zasady opłacania zaliczek na PIT w uproszczonej formie

Kwestię opłacania zaliczek na PIT w uproszczonej formie (tzw. zaliczek uproszczonych), w przypadku podatnika opodatkowanego według skali podatkowej, reguluje art. 44 ust. 6b-6g ustawy o PDOF.

Z przepisów tych wynika m.in., że podatnicy PIT mogą opłacać w 2022 r. zaliczki uproszczone w wysokości 1/12 kwoty obliczonej przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym:

  • za 2020 r. złożonym w 2021 r. lub
  • za 2019 r. złożonym w 2020 r. - jeżeli w zeznaniu podatkowym za 2020 r. podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 30.000 zł.

Jeżeli również w zeznaniu za 2019 r. podatnicy nie wykazali ww. dochodu albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 30.000 zł, to nie mogą wpłacać zaliczek w uproszczonej formie w 2022 r. Zaliczek uproszczonych nie mogą też opłacać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Co ważne podatnicy, którzy wybrali zaliczki uproszczone, są zobowiązani stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym. O wyborze tej formy opłacania zaliczek informują oni w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wpłacali zaliczki uproszczone (tu: za 2022 r.). Zaliczki te są wpłacane do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego).

Polski Ład 2.0 a zaliczki uproszczone

Jak informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, w ramach zmian przepisów wprowadzonych Polskim Ładem 2.0, od 1 lipca 2022 r. m.in. obniżono stawkę PIT obowiązującą w pierwszym progu skali podatkowej z 17% na 12%. W związku z tym zmianie uległa także kwota zmniejszająca podatek z 5.100 zł na 3.600 zł.

Obniżenie stawki PIT wpływa także na opłacanie zaliczek na PIT w uproszczonej formie. Ustawodawca wprowadził przy tym szczególne regulacje w zakresie rozliczania zaliczek uproszczonych za miesiące od lipca do grudnia 2022 r.

Nowe prawo Podatnicy opłacający zaliczki uproszczone (obliczone przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w dniu 30 czerwca 2022 r.) mogą pomniejszyć wysokość tej wpłaty za miesiące od lipca do grudnia 2022 r. o kwotę stanowiącą 29,4% ustalonej zaliczki miesięcznej. Tak wynika z art. 25 ust. 3 ustawy nowelizującej (Dz. U. z 2022 r., poz. 1265).

Kwota stanowiąca 29,4% zaliczki uproszczonej stanowi w istocie różnicę między stawką podatku w wysokości 17% a nową stawką w wysokości 12%. Sprowadza się to do tego, że przy wpłacie zaliczki uproszczonej za miesiące od lipca do grudnia 2022 r. podatnicy niejako stosują 12% stawkę PIT (zamiast dotychczasowej stawki 17%).

Należy podkreślić, że zaliczki uproszczone za czerwiec 2022 r. są opłacane na "starych" zasadach, tj. obowiązujących w czerwcu 2022 r. Nowe zasady (wprowadzone Polskim Ładem 2.0) mają zastosowanie do zaliczek uproszczonych płaconych za miesiące od lipca br.

Przykład

 

Przedsiębiorca w zeznaniu PIT-36 za 2020 r. (złożonym w 2021 r.) wykazał dochód uzyskany z działalności gospodarczej w wysokości 79.980 zł. Dochód ten stanowił podstawę ustalenia zaliczek uproszczonych w 2022 r. Przedsiębiorca wpłacał zaliczki uproszczone za miesiące styczeń-maj 2022 r. w wysokości 708 zł miesięcznie (w zaokrągleniu do pełnych złotych), co wynikało z wyliczenia: [(79.980 zł × 17%) - 5.100 zł] : 12 miesięcy. Zaliczkę w takiej wysokości przedsiębiorca zapłaci także za czerwiec br.

Natomiast zaliczki uproszczone za miesiące lipiec-grudzień 2022 r. przedsiębiorca będzie opłacał w wysokości 500 zł miesięcznie (w zaokrągleniu do pełnych złotych), tj. (708 zł - 29,4% tej kwoty). Zaliczka ta będzie odpowiadać kwocie ustalonej przy zastosowaniu nowej stawki PIT w wysokości 12%, z uwzględnieniem nowej kwoty wolnej od podatku w wysokości 3.600 zł, co wynika z wyliczenia: [(79.980 zł × 12%) - 3.600 zł] : 12 miesięcy.

Nadmieniamy, że od 1 stycznia 2023 r. zaliczki uproszczone będą opłacane (od dochodu) według stawki w wysokości 12% (32% w drugim progu podatkowym).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.