Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Dofinansowanie z ZFŚS do wycieczki pracowników i członków ich rodzin ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dofinansowanie z ZFŚS do wycieczki pracowników i członków ich rodzin a PIT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (1132) z dnia 10.06.2022

Zakład pracy zamierza zorganizować wycieczkę dla pracowników oraz członków ich rodzin. Koszty wycieczki zostaną pracownikom częściowo sfinansowane z ZFŚS (pozostałą część kosztów pokryją pracownicy). Udział w wycieczce będzie dobrowolny, powszechnie dostępny dla wszystkich uprawnionych. Wycieczka będzie miała charakter integracyjny, co wpłynie na polepszenie atmosfery w pracy, zwiększenie motywacji, wydajności oraz jakości wykonywanej pracy. Zorganizowanie wycieczki leży w interesie pracodawcy. Czy dofinansowanie z ZFŚS pracownikom do wyjazdu integracyjnego będzie powodowało u nich powstanie przychodu?

W sytuacji wskazanej w pytaniu dofinansowanie z ZFŚS pracownikom do wyjazdu integracyjnego nie spowoduje po ich stronie powstania przychodu.

Definicja przychodów

Przychodami generalnie są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF).

Osoby zatrudnione na umowę o pracę uzyskują przychód kwalifikowany do przychodów ze stosunku pracy. Takimi przychodami są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF).

Wyjazdy integracyjne pracowników a PIT

Zgodnie z utrwalonym stanowiskiem organów podatkowych, udział pracowników w wycieczce zakładowej, zorganizowanej przez pracodawcę, o charakterze integracyjnym, dobrowolnym i ogólnie dostępnym dla wszystkich, nie skutkuje u pracowników powstaniem przysporzenia majątkowego, a tym samym przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Organy podatkowe swoje stanowisko "opierają" na definicji nieodpłatnych świadczeń zawartej m.in. w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. W wyroku tym sąd dokonał ustaleń, jakie kryteria statuują nieodpłatne świadczenie do zakwalifikowania go jako przychodu ze stosunku pracy. TK wskazał, że za przychód pracownika mogą być uznane takie świadczenia, które:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  • zostały spełnione w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • stanowią wymierną korzyść przypisaną indywidualnemu pracownikowi (korzyść nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

W ocenie TK, w sytuacji gdy pracodawca proponuje swoim pracownikom udział w spotkaniach integracyjnych czy szkoleniowych, choćby organizowanych poza miejscem pracy (imprezy wyjazdowe), obiektywne kryterium wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści) nie jest spełnione. Przesądza o tym również to, że spotkanie integracyjne oferowane jest wszystkim pracownikom, zatem nie ma podstaw, aby świadczenie adresowane do wszystkich przypisać indywidualnym uczestnikom jako ich wymierną korzyść.

W świetle powyższego udział pracownika w wyjeździe integracyjnym zorganizowanym przez pracodawcę, nie skutkuje u pracownika powstaniem przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Zdaniem organów podatkowych przychód nie powstanie również u członków rodziny pracownika biorących udział w takim wyjeździe.

Tak uznał Dyrektor KIS m.in. w interpretacji indywidualnej z 11 maja 2022 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.336.2022.1.MZ. Jak w niej czytamy:

"(...) udział osób uprawnionych, w tym w szczególności pracowników wraz z osobami najbliższymi w wycieczkach integracyjnych, których celem jest zapewnienie wspólnego wypoczynku i lepsze zgranie zespołu, częściowo sfinansowanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie skutkuje dla nich powstaniem przysporzenia majątkowego, a tym samym nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji po stronie pracowników nie powstaje przychód ze stosunku pracy na podstawie art. 12 ust. 1 ww. ustawy. Zatem na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek płatnika, o którym mowa w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)"

Takie stanowisko Dyrektor KIS zajął również w interpretacjach indywidualnych z 4 czerwca 2020 r., nr 0115-KDIT2.4011.204.2020.2.KC, z 3 marca 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.75.2020.1.ST, z 8 lipca 2019 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.158.2019.1.IM, czy z 3 lipca 2019 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.159.2019.1.IM.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.