Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Sprzedaż samochodu przez ryczałtowca po wykupie z leasingu na ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Sprzedaż samochodu przez ryczałtowca po wykupie z leasingu na cele prywatne

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (1131) z dnia 1.06.2022

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. W działalności tej wykorzystuje samochód osobowy będący w leasingu. Podatnik zamierza wykupić ten samochód z leasingu i przeznaczyć go na cele prywatne. Następnie zamierza go sprzedać. Czy przychód ze sprzedaży tego samochodu będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem?

Przychód ze sprzedaży samochodu, o którym mowa w pytaniu, będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeśli do sprzedaży dojdzie przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został on wykupiony z leasingu i przekazany na cele prywatne.

Polski Ład wprowadził zmiany w regulacjach odnoszących się do sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu. Przypomnijmy, iż w świetle tych zmian od 1 stycznia 2022 r. przychód ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne należy traktować jak przychód z działalności gospodarczej. Oznacza to, że aby nie doszło do jej opodatkowania należy "odczekać" 6 lat (liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykupiono samochód z leasingu i przekazano na cele prywatne). Podkreślamy, że powyższe dotyczy samochodów wykupionych z leasingu po 31 grudnia 2021 r. Wcześniejsze regulacje (dotyczące samochodów wykupionych z leasingu przed 1 stycznia 2022 r.) zezwalały (zezwalają) natomiast na zaliczanie przychodu z takiej sprzedaży do przychodów ze sprzedaży prywatnego majątku, jeśli do sprzedaży doszło (dojdzie) przed upływem 6 miesięcy (liczonych od końca miesiąca, w którym auto wykupiono z leasingu). Sprzedaż po ww. terminie 6 m-cy nie rodziła (nie rodzi) już żadnych skutków w PIT (była/jest neutralna podatkowo).

Polski Ład Zmiany wprowadzone Polskim Ładem
opisujemy na naszej stronie
www.gofin.pl w serwisie Polski Ład 

Wprowadzone zmiany mają również zastosowanie do przedsiębiorców stosujących opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Zatem w przypadku takiego przedsiębiorcy sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne w ww. 6-letnim okresie, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem. Stawka ryczałtu przy takiej sprzedaży wynosi 3%. Stanowi o tym art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.). W myśl tego przepisu stawkę tę stosuje się do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2, 5-10 i 19-22 ustawy o PDOF. Z kolei w art. 14 ust. 2 pkt 19 tej ustawy zapisano, że przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą na podstawie umowy leasingu. Przepis ten wskazuje jednocześnie, że przy określaniu wysokości takich przychodów należy stosować m.in. art. 19 ww. ustawy, odnoszący się do ceny zbywanej rzeczy, która nie powinna być niższa od jej wartości rynkowej.

Natomiast w art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy o PDOF wskazano, że do odpłatnego zbycia składników, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 19 tej ustawy, nie stosuje się przepisów dotyczących sprzedaży prywatnego majątku, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.