Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości w sprawie opodatkowania dochodów z prywatnego ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości w sprawie opodatkowania dochodów z prywatnego najmu w 2022 r.

Przegląd Podatku Dochodowego nr 6 (558) z dnia 20.03.2022

Do końca 2021 r. podatnicy osiągający przychody z prywatnego najmu mogli wybrać formę opodatkowania. Z mocy prawa do dochodów z tego źródła zastosowanie miało opodatkowanie według skali podatkowej, albo można było zadeklarować opłacanie podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Nowe prawoUstawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105 ze zm.), wdrażającą rozwiązania prawne realizujące program społeczno-gospodarczy Polski Ład, zmieniono zasady opodatkowania prywatnego najmu. Wskazano, że przychody z tego tytułu są opodatkowane wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Rozwiązanie to miało być stosowane od 2022 r., jednak wejście w życie tej zasady odroczono do 2023 r. Z art. 71 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 29 października 2021 r. wynika, że podatnicy osiągający w 2022 r. przychody z prywatnego najmu, mogą stosować zasady opodatkowania tych przychodów obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r. Pojawiły się wątpliwości, kto w 2022 r. może stosować opodatkowanie według skali podatkowej. Zgłaszali je nasi Czytelnicy zaniepokojeni m.in. opinią zamieszczaną na Livechat o Polskim Ładzie zorganizowanym przez resort finansów. Wynikało z niej, że tylko wówczas, gdy na 31 grudnia 2021 r. stosowano opodatkowanie według skali podatkowej do przychodów z prywatnego najmu, zasady te mogą być stosowane w 2022 r.

Tymczasem na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl/web/finanse) 16 lutego 2022 r. zamieszczono komunikat pt. "Opodatkowanie przychodów/dochodów z najmu prywatnego w 2022 r. w PIT". Wyjaśniono w nim, że: "Od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. - na podstawie przepisu przejściowego w ustawie Polski Ład (...) - podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze (czyli z tzw. najmu prywatnego), mogą stosować formy opodatkowania obowiązujące na 31 grudnia 2021 r.

Oznacza to, że zarówno przychody/dochody z najmu prywatnego podatnika, który takie przychody/dochody osiągał do 31 grudnia 2021 r., jak i podatnika, który pierwszy taki przychód/dochód osiągnie od 1 stycznia 2022 r., mogą podlegać opodatkowaniu:

a) na zasadach ogólnych według skali podatkowej (...) albo

b) ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (...).

W 2022 r. dochody z najmu prywatnego na zasadach ogólnych według skali podatkowej może zatem opodatkować podatnik, który:

  • w poprzednim roku rozliczał dochody z najmu prywatnego na zasadach ogólnych,
  • w poprzednim roku rozliczał przychody z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • w 2022 r. dopiero zaczął lub zacznie osiągać przychody z najmu prywatnego".

Takie samo stanowisko wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie naszego Wydawnictwa otrzymanej 7 marca 2022 r. Tak więc potwierdza to nasze stanowisko w omawianej kwestii, zaprezentowane w Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 5 z 2022 r., w artykule pt. "Opodatkowanie najmu w 2022 r.".

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.