Spółka przekształcona nie zapłaci CIT od otrzymanych należności, które jako przychód należny zostały już opodatkowane u jej poprzednika, tj. przedsiębiorcy przekształcanego. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 października 2021 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.321.2021.1.AT.
Wnioskodawca (podatnik PIT) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Planuje zmianę formy prawnej na spółkę z o.o. Przekształcenie odbędzie się w trybie przepisów art. 551 § 5 i art. 5841-58413 Kodeksu spółek handlowych. Posiada on wierzytelności względem kontrahentów, które na skutek przekształcenia staną się wierzytelnościami spółki przekształconej. W konsekwencji spółka przekształcona może otrzymać zapłatę z tytułu należności, które zostały już przez wnioskodawcę zakwalifikowane jako przychody należne i opodatkowane.
Podatnik nabrał wątpliwości, czy z tytułu takiej zapłaty po stronie spółki przekształconej powstanie przychód na gruncie ustawy o CIT? Zwrócił się więc z wnioskiem do organu podatkowego o zajęcia stanowiska w tej sprawie.
![]() |
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Zdaniem podatnika przychód w spółce z o.o. nie powstanie. Stosownie do art. 551 § 5 K.s.h., przedsiębiorca będący osobą fizyczną może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą). Skutkiem przekształcenia jest przejście wszelkich praw oraz obowiązków przedsiębiorcy przekształcanego na spółkę przekształconą. W szczególności spółce przekształconej przysługiwać będą zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. W wyniku takiej sukcesji praw i zobowiązań, w momencie przekształcenia, stroną umów o dostawę towarów oraz umów o świadczenie usług, zawartych przez przedsiębiorcę przekształcanego z osobami trzecimi, stanie się automatycznie spółka przekształcona. Z uwagi na to spółka stanie się z mocy prawa podmiotem uprawnionym do otrzymania należności za towary i usługi dostarczone przez wnioskodawcę osobom trzecim przed dniem przekształcenia, ilekroć należności te nie zostały do dnia przekształcenia uregulowane na rzecz wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 updof, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W myśl art. 14 ust. 1c updof, za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 1 updof, uważa się, z nieistotnym tu zastrzeżeniem, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Oznacza to, że w przypadku gdy wnioskodawca rozpoznał przychód z tytułu dokonanych przez siebie dostaw towarów lub świadczenia usług, późniejsze otrzymanie przez spółkę przekształconą kwot stanowiących uregulowanie należności przez jej kontrahentów jest neutralne podatkowo.
Do rozpatrywanego zagadnienia zastosowanie też znajdą przepisy Ordynacji podatkowej.
Zgodnie z art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej, jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.
"Z uwagi na wybiórczy charakter sukcesji podatkowej z art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej (obejmującej jedynie prawa podatkowe), zobowiązanie do zapłaty podatku będzie ciążyło na osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą przed przekształceniem. Wynika to ze wspomnianej regulacji, która wskazuje, że spółka przekształcona nie wstępuje w ramach sukcesji w obowiązki przekształcanego przedsiębiorcy. O ile bowiem sukcesja praw następuje z mocy ustawy, o tyle przejęcie zobowiązań odbywa się na zasadach obowiązujących osoby trzecie, a więc wymaga wydania odrębnej decyzji na podstawie art. 108 § 1 Ordynacji podatkowej. Przy czym stosownie do art. 112b Ordynacji podatkowej jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, że otrzymanie przez spółkę przekształconą zapłaty należności będącej uprzednio przychodem należnym przekształcanego przedsiębiorcy, nie będzie rodzić obowiązku podatkowego w spółce przekształconej z tytułu przychodu. Z uwagi na fakt, że należności, które otrzyma spółka przekształcona były zaliczane przez przekształcanego przedsiębiorcę do jego przychodów należnych mających wpływ na podstawę jego opodatkowania, nie mogą one stanowić równocześnie przychodów podatkowych w spółce przekształconej".
Organ podatkowy stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
|