Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Podwyższone koszty uzyskania przychodów u pracowników wykonujących pracę zdalnie
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podwyższone koszty uzyskania przychodów u pracowników wykonujących pracę zdalnie

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (1107) z dnia 1.10.2021

W okresie jesienno-zimowym część pracowników będzie wykonywała pracę zdalnie w miejscach ich zamieszkania. Czy pracownikom, którym stosujemy podwyższone koszty uzyskania przychodów, w okresie świadczenia pracy zdalnej możemy nadal stosować takie koszty?

Tak. Jak wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa, pracownikowi mającemu miejsce zamieszkania poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów nawet w sytuacji, gdy wykonuje on przez cały miesiąc pracę zdalnie w miejscu zamieszkania.

Pracodawca przy obliczaniu zaliczki na podatek pracownikowi stosuje koszty uzyskania przychodów. Dla pracowników, którzy zamieszkują poza miejscowością, w której wykonują pracę, przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów. Możliwość ich stosowania wynika z art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOF. Przepis ten wskazuje, że koszty takie przysługują w przypadku, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę. Ich wysokość wynosi 300 zł miesięcznie, a za rok podatkowy - łącznie nie więcej niż 3.600 zł. Podwyższone koszty nie przysługują pracownikowi, który otrzymuje zwrot kosztów dojazdu do zakładu pracy, z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 22 ust. 13 ww. ustawy).

Aby jednak pracodawca mógł zastosować pracownikowi podwyższone koszty uzyskania przychodów, pracownik musi mu złożyć stosowne w tej kwestii oświadczenie. Złożone oświadczenie wywołuje skutki podatkowe również w latach następnych, chyba że podatnik powiadomi pracodawcę o zmianach stanu faktycznego wynikającego z ww. oświadczenia (art. 32 ust. 5 w zw. z ust. 3a i 4 ww. ustawy). Oznacza to, że płatnik stosuje podwyższone koszty uzyskania przychodów do momentu, w którym pracownik poinformuje go, że przestał spełniać warunki do ich stosowania.

Z wykładni ww. przepisu wynika, że podwyższone koszty uzyskania przychodów zostały przewidziane dla pracowników dojeżdżających do pracy z innej miejscowości niż miejsce, w którym znajduje się zakład pracy. Celem tej regulacji jest bowiem zrekompensowanie ww. pracownikom wyższych kosztów dojazdów do pracy względem kosztów ponoszonych przez tzw. pracowników miejscowych. Oznaczałoby to, że koszty takie nie powinny przysługiwać pracownikowi świadczącemu przez cały miesiąc pracę zdalną w miejscu swojego zamieszkania. Pracodawca, aby nie stosować ww. kosztów, powinien jednak uzyskać od pracownika informację, że uległ stan faktyczny wynikający ze złożonego wcześniej oświadczenia w sprawie stosowania takich kosztów.

Jak jednak wyjaśniła Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), pracownik mający miejsce zamieszkania poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, ma prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów nawet w sytuacji, gdy przez cały miesiąc świadczy pracę zdalnie w miejscu zamieszkania. KIS wyjaśniła, że w ww. przepisie dotyczącym podwyższonych kosztów uzyskania przychodów mowa jest o innym miejscu zamieszkania względem miejsca (miejscowości), w którym znajduje się zakład pracy (a nie o miejscu świadczenia pracy). Zatem ten warunek jest spełniony nawet wtedy, gdy pracownik świadczy pracę zdalną.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.