Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Czy można jednocześnie stosować dwa rodzaje jednorazowej amortyzacji ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czy można jednocześnie stosować dwa rodzaje jednorazowej amortyzacji - w ramach limitu 100.000 zł i 50.000 euro?

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (1090) z dnia 10.04.2021

Czy istnieje możliwość zastosowania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych do zakupionego w 2020 r. sprzętu medycznego (grupa 8 KŚT), którego łączna wartość wynosi około 170.000 zł, a wartość pojedynczych obiektów jest wyższa od 10.000 zł? Czy możemy skorzystać z dwóch limitów łącznie, tj. limitu 100.000 zł oraz limitu w wysokości 50.000 euro?

Sprzęt medyczny sklasyfikowany w grupie 8 KŚT może zostać zamortyzowany przy zastosowaniu jednorazowego odpisu. Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą w danym roku podatkowych dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości odpowiadającej sumie 100 tys. zł i 50 tys. euro. Należy jednak pamiętać, że w stosunku do danego środka trwałego można korzystać wyłącznie z jednej z ww. preferencji.

Podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych, zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł. Kwota ta obejmuje sumę odpisów amortyzacyjnych i wpłaty na poczet nabycia środka trwałego zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.

Prawo do jednorazowej amortyzacji przysługuje pod warunkiem że:

1) wartość początkowa jednego środka trwałego, nabytego w roku podatkowym, wynosi co najmniej 10.000 zł lub

2) łączna wartość początkowa co najmniej dwóch środków trwałych nabytych w roku podatkowym, wynosi co najmniej 10.000 zł, a wartość początkowa każdego z nich przekracza 3.500 zł.

Regulacje w tym zakresie wynikają z art. 22k ust. 14-21 ustawy o PDOF oraz odpowiednio art. 16k ust. 14-21 ustawy o PDOP.

Natomiast w myśl art. 22k ust. 7-13 ustawy o PDOF oraz odpowiednio art. 16k ust. 7-13 ustawy o PDOP, mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mają prawo do jednorazowej amortyzacji w odniesieniu do środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT (z wyłączeniem samochodów osobowych), w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. W 2021 r. wartość ta wynosi 226.000 zł.

Zaznaczmy, że małym podatnikiem w 2021 r. jest podatnik, u którego w 2020 r. wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą VAT należnego, nie przekroczyła 9.031.000 zł.

wykrzyknik Jeżeli podatnik jest uprawniony do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w ramach limitu 100.000 zł lub 50.000 euro, to w odniesieniu do danego środka trwałego podatnik może zastosować tylko jeden z tych limitów. Przy czym pozostałą wartość limitów podatnik może wykorzystać przy amortyzacji kolejnego środka trwałego.

Uwzględniając powyższe, w przypadku przedstawionym w pytaniu, podatnik może zastosować do nabytych środków trwałych (fabrycznie nowego sprzętu medycznego sklasyfikowanego w grupie 8 KŚT) jednorazowe odpisy amortyzacyjne w wysokości 100.000 zł albo 50.000 euro. Zastosowanie preferencji 50.000 euro będzie jednak możliwe pod warunkiem, że podatnik jest małym podatnikiem lub podatnikiem rozpoczynającym działalność.

Łącznie w roku podatkowym podatnicy tacy mogą zatem wykorzystać w postaci jednorazowego odpisu wartość 326.000 zł (tj. 100.000 zł plus równowartość 50.000 euro, czyli 226.000 zł).

Należy jednak pamiętać, że nie istnieje możliwość łączenia limitów w stosunku do jednego środka trwałego.

Dla dokonania przedmiotowych odpisów bez znaczenia pozostaje data zakupu urządzeń (tu: 2020 r.); decydującym jest wyłącznie moment ich wprowadzenia do ewidencji środków trwałych (tu: 2021 r.).

Przykład

Podatnik (posiadający status małego podatnika) w 2020 r. kupił dwa fabrycznie nowe urządzenia medyczne (grupa 8 KŚT) o wartości początkowej 170.000 zł oraz 130.000 zł. W 2021 r. urządzenia te zostały wprowadzone do ewidencji.

Odpisy amortyzacyjne zostały rozliczone następująco:

1) wartość początkowa pierwszego urządzenia równa 170.000 zł została zamortyzowana przy zastosowaniu limitu w wysokości 50.000 euro (226.000 zł); do rozliczenia w 2021 r. pozostała kwota niewykorzystanego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 56.000 zł (tj. 226.000 zł - 170.000 zł);

2) wartość początkowa drugiego urządzenia równa 130.000 zł została zamortyzowana przy zastosowaniu limitu w wysokości 100.000 zł; ponieważ limit był niższy niż wartość początkowa, w kolejnym roku podatkowym należy kontynuować amortyzację przy zastosowaniu metody liniowej lub degresywnej; niezamortyzowana wartość początkowa wyniosła 30.000 zł (tj. 130.000 zł - 100.000 zł jednorazowy odpis amortyzacyjny).

Podatnik nie może w stosunku do drugiego środka trwałego zastosować niewykorzystanego limitu jednorazowego odpisu w kwocie 56.000 zł, gdyż do danego środka trwałego stosuje się wyłącznie jedną z ww. preferencji.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.