Pracownicy stacji paliw otrzymali od pracodawcy przyłbice, maseczki oraz rękawiczki jednorazowe w celu zapobiegania zarażaniu koronawirusem. Maseczki oraz rękawiczki są im wydawane raz w miesiącu. Środki ochronne pracownicy generalnie używają podczas pracy. Czy ich przekazanie pracownikom powoduje powstanie u nich przychodu podlegającego opodatkowaniu?
Nie. Przekazanie pracownikom środków ochronnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa nie stanowi dla nich przychodu podatkowego. |
Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Tak stanowi art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF.
Zagadnienie nieodpłatnych świadczeń w kontekście powstania przychodu u pracownika było rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. W wyroku tym TK uznał, że za przychód pracownika mogą być uznane takie świadczenia, które:
Jak wynika z pytania, pracodawca przekazuje pracownikom środki ochronne (przyłbice, maseczki i rękawiczki jednorazowe) mające na celu zapobieganie zarażaniu i rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W świetle ww. wyroku TK, sfinansowanie i przekazanie tych świadczeń pracownikom nie następuje w ich interesie, lecz w interesie pracodawcy. Pracodawca w celu prawidłowego funkcjonowania jest bowiem zobowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, nienarażające ich zdrowia i życia na niebezpieczeństwo. W dobie panującej epidemii koronawirusa przekazanie środków ochronnych pracownikom ogranicza ich zachorowanie, a tym samym niepożądaną absencję. Pracodawca dzięki temu może terminowo wywiązywać się z zawartych umów oraz dalej sprawnie funkcjonować na rynku. Oznacza to, że świadczenia te nie stanowią dla pracowników przychodu. Pracodawca w związku z takim przekazaniem nie będzie zatem zobowiązany do opodatkowania wartości tych świadczeń.
Tak też wyjaśniło Ministerstwo Finansów w "Objaśnieniach podatkowych z 21 lipca 2020 r. w sprawie nowych preferencji stosowanych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19" (zamieszczonych na stronie internetowej www.gov.pl/web/finanse). Jak czytamy w tych objaśnieniach:
"(...) Uwzględniając (...) wytyczne wyroku Trybunału Konstytucyjnego, należy stwierdzić, że świadczenia pracodawcy polegające na ufundowaniu pracownikom maseczek, czy przyłbic, jak również polegające na sfinansowaniu testów na koronawirusa nie następują w interesie pracownika, a w interesie pracodawcy.
Dostarczenie środków ochronnych, czy wykonywanie testów zapobiega niekontrolowanemu rozprzestrzeniania się choroby, niweluje niepożądaną przez każdego pracodawcę absencję pracowników i jest istotne dla terminowego wywiązania się pracodawcy z zawartych kontraktów.
![]() |
Pisaliśmy o tym w Biuletynie Informacyjnym nr 23 z 10.08.2020 r. na str. 4-5 |
W takim przypadku nie jest zatem rozpoznawany przychód po stronie pracownika.
Przykład (...)
Pracownicy warsztatu samochodowego otrzymali od pracodawcy przyłbice oraz raz w miesiącu pracodawca przekazuje im pakiet maseczek jednorazowych.
Czy wartość tych przedmiotów pracodawca powinien doliczyć do ich pozostałych przychodów z pracy i od łącznej kwoty pobrać zaliczkę na podatek?
Nie, gdyż świadczenia te nie stanowią przychodu pracownika. (...)"
|