Spółka z o.o. posiada w 2020 r. status małego podatnika dla celów CIT, w związku z czym opłaca zaliczki na podatek dochodowy według 9% stawki CIT. Czy w sytuacji, gdy limit przychodów, decydujący o możliwości stosowania tej stawki zostanie przekroczony w ciągu roku, spółka będzie zobowiązana skorygować zapłacone zaliczki na podatek dochodowy i zapłacić odsetki od tych zaliczek?
Zasadniczo podatnicy CIT opłacają podatek dochodowy według stawki wynoszącej 19% podstawy opodatkowania. Podatnicy mogą jednak stosować 9% stawkę podatku w odniesieniu do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych, jeżeli (zob. art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP):
Podatnicy uprawnieni do stosowania 9% stawki CIT mogą obliczać zaliczki przy zastosowaniu tej preferencyjnej stawki CIT za miesiące lub kwartały, w których ich przychody osiągnięte od początku roku podatkowego nie przekroczyły ww. limitu 1.200.000 euro. Począwszy od następnego miesiąca lub kwartału, podatnicy są obowiązani do stosowania podstawowej stawki podatku.
![]() |
Stawki podatku i limity dotyczące małych podatników dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
W pytaniu wskazano, że spółka posiada status małego podatnika i opłaca zaliczki na podatek dochodowy według 9% stawki CIT. Spółka przewiduje jednak, że uzyskane przez nią przychody przekroczą w 2020 r. ww. limit w wysokości 1.200.000 euro (5.109.000 zł) i spółka utraci w trakcie roku prawo do opłacania zaliczek na podatek dochodowy według stawki 9% CIT. Po przekroczeniu ww. limitu będzie ona musiała opłacać zaliczki na podatek dochodowy według 19% stawki CIT.
Co ważne, w takim przypadku spółka nie będzie musiała korygować zaliczek na podatek dochodowy opłacanych według 9% stawki CIT. Zaliczki te były bowiem ustalane w prawidłowej wysokości. Nie musi ona także płacić z tego tytułu odsetek. Tak też wynika m.in. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 8 lipca 2019 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.194.2019.2.BS. Zdaniem organu podatkowego:
"(...) jeżeli całość przychodów osiągniętych w roku podatkowym nie przekracza wartości 1,2 mln euro, stosuje się wtedy stawkę 9%, natomiast jeżeli całość przychodów przekroczy wskazany próg, zastosowanie znajduje stawka 19%.
(...) W związku z przekroczeniem w 2019 r. progu 1.200.000 euro, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do korygowania zaliczek (ani "wyrównywania" zaliczek miesięcznych) wpłaconych od początku roku 2019 do momentu przekroczenia limitu. Natomiast Wnioskodawca po przekroczeniu ww. limitu będzie zobowiązany do naliczenia i wpłacenia zaliczek na podatek wg 19% stawki w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące, które ustalone były jeszcze w wysokości 9% stawki. Wskazać również należy, że z brakiem obowiązku korygowania zaliczek, o których mowa wyżej, nie powstanie obowiązek płatności odsetek - ponieważ zaliczki te zostały ustalone w prawidłowej wysokości, a Wnioskodawcy przysługiwało wówczas prawo do płatności zaliczek według obniżonej stawki podatku. (...)"
Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 14 lutego 2020 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.549.2019.2.ŚS.
|