Gdy na dzień zapłaty składki ubezpieczeniowej nie jest znany krąg osób objętych ochroną od odpowiedzialności cywilnej, to u menedżera nie powstanie przychód z tytułu zapłaty przez spółkę składki na to ubezpieczenie. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 sierpnia 2019 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.132.2019.4.AMN.
Spółka poniosła koszty z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Umową tą objęta jest osoba obecnie zatrudniona na podstawie kontraktu menedżerskiego, jak i potencjalne osoby w przyszłości pełniące tę funkcję. Zatem na dzień zapłaty składki nie jest znany krąg osób objętych ochroną od odpowiedzialności cywilnej. Do organu podatkowego spółka zwróciła się z pytaniem, czy opłacana przez nią składka stanowić będzie w dacie jej zapłaty przychód menedżera podlegający opodatkowaniu? Jej zdaniem, taki przychód nie wystąpi.
Organ podatkowy zauważył, że osoba ubezpieczająca może zawrzeć umowę, której przedmiotem ubezpieczenia będzie odpowiedzialność za szkody spowodowane przez inną osobę (np. osobę wykonującą funkcje zarządcze). Jednakże sytuacja, w której składka opłacana jest przez inną osobę niż ta, w której interesie majątkowym zawierana jest umowa powoduje, co do zasady, powstanie przychodu u osoby, na rzecz której zawierana jest umowa. Jest to bowiem odstępstwo od ogólnej zasady pokrywania kosztów ubezpieczenia przez podmiot, którego interesów umowa dotyczy.
W rozpatrywanej sprawie korzyścią majątkową dla menedżera będzie uzyskanie ochrony płynącej z umowy ubezpieczeniowej przy jednoczesnym nieponoszeniu wydatków na uzyskanie tej ochrony. To spółka bowiem zawrze umowę ubezpieczenia i ona będzie opłacać składkę na to ubezpieczenie. W konsekwencji u menedżera dojdzie do przysporzenia majątku, gdyż inny podmiot poniesie koszt finansowy ubezpieczenia, przez co menedżer nie będzie musiał uszczuplać swojego majątku.
![]() |
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Organ podatkowy przypomniał, że w myśl art. 11 ust. 1 updof, przychodem ze świadczeń nieodpłatnych jest przychód faktycznie otrzymany. Przy czym jedną z przesłanek powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia - wynikającą z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 - jest możliwość zindywidualizowania świadczenia, określenie jego wartości pieniężnej oraz skonkretyzowanie odbiorcy. Oznacza to, że ustalenie przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia wymaga nie tylko precyzyjnego ustalenia wartości świadczenia, ale również wskazania osoby będącej jego beneficjentem.
Z treści wniosku wynika, że na dzień zapłaty składki ubezpieczeniowej nie jest znany krąg osób objętych ochroną od odpowiedzialności cywilnej i krąg osób objętych tym ubezpieczeniem nie stanowi zbioru zamkniętego. Fakt ten uniemożliwia przypisanie konkretnym osobom identyfikowalnych korzyści, posiadających konkretną wartość majątkową. Skoro nie ma możliwości określenia przychodu przypadającego na każdą z ubezpieczonych osób (odpowiadającego określonej części składki ubezpieczeniowej), nie można mówić o powstaniu przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia na podstawie art. 11 ust. 1 updof. W rezultacie zapłacona składka ubezpieczeniowa nie będzie stanowić dla menedżera przychodu z działalności wykonywanej osobiście, a spółka nie będzie zobowiązana do naliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy.
Stanowisko w zakresie ustalania przychodu w związku ze sfinansowaniem składki z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia OC jest ugruntowane. Organy podatkowe uznają, że jeżeli:
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej z 21 marca 2019 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.61.2019.1.AG i z 6 lutego 2019 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.455.2018.2.MM.
|