Jeżeli pracodawca zamierza udostępnić pracownikom udającym się w podróż służbową firmowe walizki podróżne w celu odpowiedniego transportu odzieży ochronnej, dokumentacji papierowej i elektronicznej, a także rzeczy osobistych, to nie można uznać, że koszt zakupu takiej walizki będzie stanowić przychód pracownika. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 kwietnia 2019 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.15.2019.3.AK.
Wnioskodawca będący państwową jednostką budżetową zamierza kupić walizki podróżne dla pracowników odbywających podróże służbowe. Pracownik udający się w taką delegację, poza rzeczami osobistymi, jest zobowiązany zabrać ze sobą odzież ochronną (spodnie robocze, kurtkę roboczą, kask, kamizelkę, buty robocze) niezbędną do monitorowania danego zadania inwestycyjnego, a także dokumentację w wersji papierowej i elektronicznej. Zakupione walizki będą stanowiły wyłączną własność pracodawcy. Ich przekazanie pracownikom zostanie odnotowane w karcie wyposażenia pracowników, analogicznie jak w przypadku innego wyposażenia przydzielonego w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych (telefonu komórkowego, laptopa). Pracownik będzie zobowiązany do zwrotu walizki w przypadku rozwiązania umowy o pracę lub przeniesienia do innych zadań niezwiązanych z odbywaniem podróży. Zwrócona walizka zostanie przekazana innemu pracownikowi.
Do organu podatkowego wnioskodawca zwrócił się o potwierdzenie jego stanowiska, że koszt zakupu takiej walizki nie będzie stanowił przychodu pracownika.
![]() |
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Powołał się przy tym na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, z którego wynika, że za przychód pracownika mogą być uznane takie świadczenia, które:
Ostatecznie powołany organ stwierdził, że jeżeli wnioskodawca planuje kupić walizki podróżne dla pracowników udających się w delegacje, w celu odpowiedniego transportu odzieży ochronnej, dokumentacji w wersji papierowej i elektronicznej, a także rzeczy osobistych, a zakupione walizki będą stanowić wyłączną własność pracodawcy i pracownik będzie zobowiązany do zwrotu tej walizki, to nie można uznać, że koszt zakupu walizki będzie stanowić przychód pracownika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
|