Środki pieniężne otrzymane na poczet przyszłych usług należy potraktować jako zaliczkę (przedpłatę) na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 1 updop, a co za tym idzie, przychód z tego tytułu nie powinien zostać rozpoznany w dacie otrzymania zaliczki. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 września 2017 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.129.2017.1.ZK.
Wnioskodawca (spółka z o.o.) produkuje na zlecenie wyroby z tworzyw sztucznych dostarczanych przez zamawiające podmioty. W tym zakresie spółka podpisała wieloletnią umowę.
![]() |
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Zgodnie z postanowieniami umowy, po podpisaniu kontraktu, ale jeszcze przed rozpoczęciem prac spółka otrzymała od kontrahenta zaliczkę na poczet przyszłych usług. Płatność została udokumentowana fakturą zaliczkową VAT. Przedmiotowa zaliczka dotyczy wszystkich lat, za które spółka zobowiązana będzie świadczyć usługi na rzecz kontrahenta. Ponadto, zgodnie z umową, w przypadku gdy po zakończeniu świadczenia usług spółka nie wykorzysta całej kwoty zaliczki, będzie ona zobowiązana do zwrotu pozostałej części na konto kontrahenta. Z kolei wynagrodzenie należne spółce z tytułu świadczenia usług kalkulowane będzie na podstawie ilości wytworzonych (oraz dostarczonych) w danym miesiącu przez nią produktów i uzgodnionych cen jednostkowych poszczególnych produktów.
W świetle postanowień umowy, usługi wykonywane przez wnioskodawcę fakturowane będą na kontrahenta w okresach miesięcznych. Termin płatności faktury został określony na 30 dni od dnia doręczenia.
Otrzymana przez spółkę zaliczka, zgodnie z intencją stron, zaliczana będzie proporcjonalnie na poczet usług, które wykonywane będą przez nią w okresie trwania umowy. Faktura będzie wystawiana przez spółkę na kontrahenta każdorazowo na pełną kwotę równą wartości usług wykonanych w danym miesiącu. Przy czym kontrahent nie wpłaci pełnej kwoty, bowiem jej część, tj. 45% zostanie potrącana z otrzymanej zaliczki, a jedynie dopłaci resztę kwoty, tj. 55% jej wartości z własnych środków.
Wnioskodawca zapytał organ podatkowy, czy otrzymane środki pieniężne na poczet przyszłych usług spółka powinna potraktować jako wpłatę na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a co za tym idzie, przychód z tego tytułu nie powinien zostać rozpoznany w dacie otrzymania zaliczki? W którym momencie spółka powinna rozpoznawać przychody z tytułu usług produkcyjnych wynikających z zawartej umowy?
Zdaniem wnioskodawcy otrzymane na podstawie umowy środki pieniężne (zaliczkę) na poczet przyszłych usług produkcyjnych należy potraktować jako zaliczkę (przedpłatę) na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 1 updop. W związku z tym przychód z tego tytułu nie powinien zostać rozpoznany w dacie otrzymania zaliczki, o czym świadczą następujące przesłanki:
Zdaniem wnioskodawcy przychody z tytułu usług produkcyjnych wynikających z zawartej umowy, należy rozpoznawać ostatniego dnia miesięcznego okresu rozliczeniowego określonego na fakturze, w wysokości odpowiadającej pełnej kwocie usług wykonanych w danym miesiącu.
W przedstawionym stanie faktycznym umowa zawierana jest na czas określony, a usługi wykonywane przez wnioskodawcę fakturowane będą na kontrahenta w okresach miesięcznych. Ponadto, miesięczny okres rozliczeniowy każdorazowo będzie wskazany na wystawionej fakturze. Zgodnie z tymi okresami spółka będzie się rozliczała z pobranej zaliczki, w części odpowiadającej faktycznej wartości usług wykonanych w danym miesiącu.
Zawarta między stronami umowa, przewidująca miesięczne okresy rozliczeniowe powoduje, że usługi produkcyjne świadczone w jej ramach należy rozliczać zgodnie z art. 12 ust. 3c updop. W konsekwencji, przychody z tytułu usług produkcyjnych wynikających z zawartej umowy wnioskodawca powinien rozpoznawać ostatniego dnia miesięcznego okresu rozliczeniowego określonego na fakturze.
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny tego stanowiska.
|