Zamierzamy sprowadzić z zagranicy samochód. Ustaliliśmy, że jego aktualna wartość rynkowa jest wyższa niż cena, za którą planujemy zakupić auto. Czy do ewidencji środków trwałych wprowadzamy wartość wyliczoną na podstawie faktury oraz dokumentów celnych? Czy możemy powołać rzeczoznawcę i wprowadzić pojazd w wartości rynkowej ustalonej przez rzeczoznawcę?
Wartość początkową nabytego w ramach prowadzonej działalności środka trwałego ustala się wyłącznie na podstawie ceny jego nabycia. |
Sposób ustalenia wartości początkowej środka trwałego nabytego w drodze kupna określa art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF (oraz odpowiednio art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP). Wynika z niego, że w takim przypadku wartość początkową środka trwałego stanowi cena jego nabycia.
![]() |
Za cenę nabycia - w myśl przepisów podatkowych - uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług (o ile podlega on odliczeniu lub zwrotowi). W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. |
Cenę nabycia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego (por. art. 22g ust. 5 ustawy o PDOF oraz odpowiednio art. 16g ust. 5 ustawy o PDOP).
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 15 listopada 2011 r., nr IPTPB1/415-149/11-4/KO, odpowiadając na pytanie dotyczące zakresu wydatków, jakie podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu wartości początkowej zakupionego samochodu osobowego, stwierdził:
"(...) Wnioskodawca ustala wartość początkową zakupionego samochodu w oparciu o cenę jego nabycia, w rozumieniu art. 22g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc kwotę zapłaconą zbywcy powiększoną o koszty związane z zarejestrowaniem pojazdu, prowizję i odsetki od udzielonego kredytu, zapłacone do momentu wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. (...)"
W uzupełnieniu dodajmy, że na zasadzie wyjątku ustalenie wartości początkowej środka trwałego według cen rynkowych na podstawie wyceny podatnika oraz odpowiednio rzeczoznawcy możliwe jest jedynie w przypadkach określonych w art. 22g ust. 8 i 9 ustawy o PDOF. W ust. 8 stwierdzono, że jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.
Natomiast zgodnie z ust. 9 ww. artykułu, jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8, przez biegłego, powołanego przez podatnika.
Żadna z okoliczności wskazanych w ww. przepisach tu jednak nie występuje.
|