Spółka otrzymała od kontrahenta krajowego fakturę za usługę, z datą wystawienia późniejszą niż data sprzedaży. Należność za usługę została ustalona w euro (kwota do zapłaty w euro), przy czym na fakturze wartości netto i brutto zostały podane zarówno w euro, jak i w złotych, natomiast kwota VAT - w złotych. Kwota podana na fakturze w złotych została przeliczona na złote według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień sprzedaży. Czy jest to kurs właściwy do przeliczenia na złote kosztu wyrażonego w walucie obcej?
W sytuacji, gdy koszt zostanie poniesiony w walucie obcej, do jego przeliczenia na złote przyjmuje się zasadniczo średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury kosztowej. |
Fakt, iż na fakturze dokumentującej poniesiony koszt, kwoty netto/brutto zostały podane w walucie obcej (tu: euro) i równocześnie w złotych, nie przesądza, w jakiej walucie został wyrażony koszt. Zwróćmy uwagę na wyrok NSA z 26 stycznia 2010 r., sygn. akt II FSK 1457/08, odnoszący się do sytuacji, w której firma spedycyjna wystawiała na rzecz kontrahentów zagranicznych faktury, w których wartość usługi była podana w walucie polskiej, jednocześnie na fakturach tych spółka zamieszczała informacje o kwocie należnej do zapłaty w euro. Z wyroku tego można wnioskować, że o tym, czy przychód należny wyrażony jest w walucie obcej, czy w złotówkach, rozstrzyga to, w jakiej walucie ustalono kwotę należną do zapłaty.
![]() |
Więcej na ten temat pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 25 z 1.09.2015 r. na str. 8-10 |
Kierując się powyższym, zasadne jest naszym zdaniem przyjąć, że jeśli strony uzgodniły, że należność, w tym przypadku za usługę, została ustalona w walucie obcej, to koszt został poniesiony w walucie obcej. Liczą się tu zatem ustalenia stron.
Zasadą jest, że jeżeli koszt zostanie poniesiony w walucie obcej, to przelicza się go na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Z art. 15a ust. 7 ustawy o PDOP wynika, że na potrzeby ustalania różnic kursowych za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury lub rachunku, a w razie ich braku - innego dowodu.
Kierując się powyższymi regulacjami uważamy, że do wyceny kosztu wyrażonego w walucie obcej zasadne jest przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury (rachunku lub innego dokumentu). Podobnie uznają organy podatkowe, czego przykładem jest np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 maja 2015 r., nr IPPB5/4510-149/15-2/IŚ. W interpretacji tej organ podatkowy stwierdził m.in.:
"(...) do przeliczenia waluty obcej na złote należy przyjąć datę wynikającą z faktury lub innego dowodu, a nie np. datę otrzymania tych dokumentów, czy też inną datę. Będzie to zatem kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu. (...)"
Z pytania wynika, że na fakturze, wystawionej w euro, sprzedawca podał również kwoty w złotych, przeliczone po średnim kursie z dnia poprzedzającego dzień sprzedaży usługi. Jest to zapewne kurs, jaki zastosowano na potrzeby VAT (przypomnijmy, że dla celów VAT przeliczania na złote podstawy opodatkowania, określonej w walucie obcej, dokonuje się zazwyczaj według kursu średniego NBP ogłaszanego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w przypadku usług obowiązek podatkowy powstaje generalnie w dniu ich wykonania - przy braku wcześniejszej zapłaty). Przyjęcie takiego kursu na potrzeby przeliczenia na złote kosztu wyrażonego w walucie obcej może jednak zostać zakwestionowane przez organ podatkowy. Jak bowiem wspomnieliśmy, organy podatkowe uważają, że koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Przykład
W dniu 18 sierpnia 2016 r. spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta krajowego fakturę w walucie obcej dokumentującą wykonaną usługę. Faktura została wystawiona 11 sierpnia br. Wykazana na tej fakturze data sprzedaży usługi to 9 sierpnia br. Na potrzeby podatku dochodowego do przeliczenia kosztu wyrażonego w walucie obcej spółka przyjęła średni kurs NBP z 10 sierpnia br., tj. średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. |
|