Wartość zegarka pamiątkowego wręczonego pracownikowi z okazji jubileuszu zatrudnienia nie stanowi jego przychodu ze stosunku pracy. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 stycznia 2025 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.895.2024.2.DJ.
Z okazji jubileuszu 25-lecia zatrudnienia spółka z o.o. wręcza pracownikom zegarek pamiątkowy, który posiada stosowną dedykację. Jego otrzymanie nie jest elementem wynagrodzenia, do zapłaty którego zobowiązana jest spółka na podstawie umowy o pracę. Zakup zegarka finansowany jest ze środków obrotowych.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego o potwierdzenie, że wartość otrzymanego przez pracownika zegarka nie jest u niego przychodem ze stosunku pracy.
W wydanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy przychylił się do stanowiska spółki. Przypomniał, że w art. 2 updof przewidziane zostały sytuacje, w których uzyskanie korzyści majątkowej mieszczącej się w definicji przychodu nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich wskazane zostały przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn. Rolą tego wyłączenia jest zapobieżenie sytuacji, w której to samo przysporzenie majątkowe powodowałoby powstanie obowiązku podatkowego w dwóch podatkach, czego skutkiem byłoby podwójne opodatkowanie tego samego przysporzenia majątkowego.
Powołany organ podkreślił, że kwestia opodatkowania nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawców budziła wątpliwości i prowadziła do sporów interpretacyjnych. Orzecznictwo sądów administracyjnych w tej materii również było niejednolite. Zagadnienie to zostało ostatecznie rozstrzygnięte przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. W wyroku tym Trybunał wskazał, że nie wszystkie świadczenia otrzymywane przez pracowników od pracodawców można uznać za przychód w rozumieniu ustawy o PIT. Możemy w nim przeczytać, że: "W ocenie Trybunału jest oczywiste, że pracodawcy (poza wyjątkowymi sytuacjami) nie dokonują darowizn na rzecz swoich pracowników. Jednocześnie jest oczywiste, że wynagrodzenie za pracę może przybierać nie tylko pieniężną postać lecz także postać różnego rodzaju świadczeń, które - nawet nieujęte w umowie o pracę - w praktyce są postrzegane jako jego element. Gdyby się zdarzyło, że pracodawca rzeczywiście chce obdarować konkretnego pracownika, np. z okazji jubileuszu zatrudnienia wręcza mu zegarek, wówczas korzyść tę należałoby potraktować jako podlegającą ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (...). A zatem to nie zamiar obdarowania stanowi kryterium odróżnienia świadczeń pracodawcy, o których wartość należy podnieść podlegający opodatkowaniu dochód pracownika, od tych, które jego dochodu nie zwiększają. Kryterium tym musi być obiektywna ocena, czy świadczenie leżało w interesie pracownika, a jest tak wtedy, gdy stanowi ono realne przysporzenie majątkowe (korzyść), którego efekt jest uchwytny w jego majątku".
Ostatecznie organ podatkowy uznał, że przekazywanie pracownikom z okazji jubileuszu 25-lecia zatrudnienia zegarka pamiątkowego jest formą gratulacji, uhonorowania pracownika z okazji istotnego dla niego jubileuszu i co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W konsekwencji z uwagi na wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 updof, wartość wręczonego pracownikowi zegarka nie stanowi u niego przychodu ze stosunku pracy.
|